środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Pszenica zaliczyła wzrostowy tydzień

spot_img

W tygodniu 15-22.11.2019 notowania kontraktów na kukurydzę ustabilizowały się na niskich poziomach, a wzrosty na rynku unijnego rzepaku zatrzymały się w okolicach 2,5 letnich maksimów. Zdecydowane spadki dotyczyły soi, która zamknęła tydzień najniżej od dwóch miesięcy.

 

W Chicago najbliższa seria pszenicy podrożała w skali tygodnia o 2,5%, niwelując w całości wcześniejszą przecenę. Od miesiąca wyceny chicagowskiej pszenicy pozostają w szerokim trendzie bocznym – nieco poniżej trzymiesięcznego szczytu zaliczonego w drugiej połowie października. Notowaniom amerykańskiej pszenicy pomagają prognozy dalszego spadku areału zasiewów ozimych do poziomu najniższego od ponad 100 lat i pogarszające się ostatnio oceny kondycji tych upraw.

W Paryżu kontrakt na unijną pszenicę zyskał na wartości blisko 3 euro (+1,3%) w minionym tygodniu. Seria najbliższa zamknęła piątek na poziomie 179,5 eur/t i powoli wraca w pobliże trzymiesięcznego maksimum zaliczonego w październiku (analogicznie do kontraktu w Chicago). Unijna pszenica naśladuje zachowanie jej amerykańskiego odpowiednika, dodatkowo notowaniom pomaga silny w tym sezonie eksport. Miniony tydzień przyniósł duży zakup francuskiej pszenicy przez Algierię. Warto przypomnieć, że Francja (największy producent zbóż w UE) odnotowała doskonałe zbiory pszenicy w tym roku, ale perspektywy na przyszły rok nie są już tak dobre. Ulewne deszcze opóźniają siewy ozime we Francji i pogarszają kondycję upraw, które wzeszły. Do 18 listopada zasiano 3/4 areału pszenicy ozimej (97% – rok temu).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Najszybszy ciągnik świata

 

Kukurydza notowana w Chicago straciła w minionym tygodniu 0,7%. Kontrakt na amerykańską kukurydzę zamknął tydzień tylko minimalnie powyżej dwumiesięcznego dołka zaliczonego w minioną środę (20-11-2019). Za oceanem spadki notowań kukurydzy trwają od połowy października. Na rynku widoczna jest presja spadkowa wynikająca ze zbiorów i bardzo słabego popytu eksportowego na początku sezonu.

W Paryżu unijny kontrakt najbliższy na kukurydzę zyskał (w skali tygodnia) skromne 0,3% (+0,5 eur/t), do 164,75 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji. Notowania serii najbliższej na kukurydzę pozostają już od połowy września w szerokim trendzie bocznym w przedziale 160-166 eur/t (pomijając dzień wygasania terminu listopadowego). Niskie ceny kukurydzy, przy słabych zbiorach w UE, możliwe są dzięki rekordowemu w tym sezonie importowi tego zboża z Brazylii i Ukrainy.

W Chicago ceny soi spadły w piątek poniżej psychologicznego poziomu 9 usd/buszel, po raz pierwszy od końca września. Notowania soi pozostają pod presją korzystnych deszczy w Ameryce Południowej i kończących się zbiorów w USA. Warto przypomnieć, że Brazylia jest I, a Argentyna III producentem soi na świecie, stąd perspektywy zbiorów w tych krajach są kluczowe dla kształtowania się cen. Stałym czynnikiem wpływającym na notowania soi są przedłużające się w nieskończoność negocjacje handlowe na linii USA-Chiny.

Wzrosty notowań unijnego rzepaku zatrzymały się w połowie listopada lekko powyżej 390 eur/t. Seria najbliższa od dwóch tygodni oscyluje wokół 390 eur/t, czyli w okolicy 2-5 letniego szczytu. Wysokie wyceny unijnych nasion wynikają ze spadającej (z roku na rok) produkcji w UE i słabych perspektyw na nowy sezon. W Kandzie (największy producent rzepaku na świecie) część upraw canoli będzie musiała poczekać ze zbiorami do wiosny, stąd starty ilościowe i jakościowe będą zapewne duże. Nie wywołuje to jednak wzrostów cen, ponieważ w kraju zgromadzone są duże zapasy po tym jak Chiny zaprzestały zakupów kanadyjskiej canoli. Na rynku olejów roślinnych obowiązują wysokie ceny. Olej palmowy (giełda w Malezji) zamknął tydzień na nowych 2,5 letnich maksimach, a notowania oleju sojowego ustabilizowały się poniżej 1,5 rocznego szczytu z początku miesiąca (analogicznie jak w przypadku unijnego rzepaku).

Zamknięcie notowań wybranych kontraktów futures – piątek, 22.11.2019 / zmiana tygodniowa:

Euronext-Paryż (Matif):

Kukurydza (styczeń-20): 164,75 eur/t / +0,5 eur/t (+0,30%) / w tygodniu: +0,5 eur/t (+0,30%);
Pszenica (grudzień-19): 179,5 eur/t / +0,25 eur/t (+0,14%) / w tygodniu: +2,25 eur/t (+1,27%);
Rzepak (styczeń-20): 389,0 eur/t / -1,0 eur/t (-0,26%) / w tygodniu: -0,25 eur/t (-0,06%);

Winnipeg – Canola (styczeń-20): 464,3 cad/t / +1,1 cad/t (+0,24%) / w tygodniu: +1,8 cad/t (+0,39%).

Chicago Board of Trade (CBoT):

Kukurydza (grudzień -19): 145,1 usd/t (+0,07%) / w tygodniu: (-0,70%);
Pszenica (grudzień-19): 189,4 usd/t / (+1,23%) / w tygodniu: (+2,51%);
Soja (styczeń-20): 329,8 usd/t (-0,44%) / w tygodniu: (-2,31%);
Śruta sojowa (grudzień-19): 329,6 usd/t (-0,66%) / w tygodniu: (-2,64%);
Olej sojowy (grudzień-19): 30,9 usd/funt (+0,62%) / w tygodniu: (+1,48%).

EUR/USD: -0,36% / w tygodniu: -0,30%

 

Rynek paliw

Ceny benzyn są nadal niskie, ale diesel i LPG zdecydowanie podrożały w ostatnim tygodniu

W tygodniu kończącym się 20-go listopada ceny średnie benzyn pozostały na niezmienionym poziomie, ale olej napędowy znacznie podrożał. Za benzynę 95-oktanów trzeba zapłacić nadal średnio 4,92 zł/l. To już szósty tydzień z rzędu z identycznymi cenami średnimi benzyny w skali kraju. Niestety cena średnia diesla wzrosła o 6 groszy, do 4,99 zł/l, po pięciu tygodniach stabilizacji.

Jeszcze mocniej, bo aż o 13 groszy podrożał średnio LPG (w skali tygodnia) wyceniany teraz na 2,12 zł/l.

W hurcie (PKN-Orlen) w ostatnim tygodniu (13-20.11.2019) ceny benzyny 95 oktanów spadły o 3,5 grosza, ale diesel podrożał w tym czasie o blisko 2 grosze za litr. W konsekwencji stacje paliw sprzedają diesla o tylko 2 grosze powyżej oficjalnych cenach hurtowych. Tydzień wcześniej marża (modelowa) ze sprzedaży 1 litra ON wyniosła minus 2 grosze. W ostatnim tygodniu średnia marża na sprzedaży Pb-95 wzrosła do 21 groszy. Rzeczywiste marże są znacznie większe, ponieważ obejmują indywidualne upusty od cen oficjalnych.

Ceny średnie paliw w detalu: 20-11-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

 • Pb98: 5,25 zł/l (0 gr/l);
  • Pb95: 4,92 zł/l (0 gr/l);
  • ON: 4,99 zł/l (+6 gr/l);
  • LPG: 2,12 zł/l (+13 gr/l).

(Patrz ceny paliw w Polsce)

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

 • 2017 r: 17 groszy,
 • 2018 r: 20 groszy,
 • 2019 r: 18 groszy, w ostatnim tygodniu (47) marża wzrosła z 12 do 15 groszy.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

 • 2017 r: 13 groszy,
 • 2018 r: 9 groszy,
 • 2019 r: 11 groszy, ale w ostatnim tygodniu (47) marża wzrosła z -2 grosze, do +2 grosze.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

Ceny hurtowe diesla są o 20 groszy na litrze wyższe niż popularnej Pb95:

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

 

Rynek ropy (na 20-11-2019):

Notowania ropy pozostają w średnioterminowym trendzie wzrostowym, który zaczął się w pierwszym tygodniu października. Wtedy to Donald Trump zapowiedział rychłe podpisanie częściowej umowy handlowej z Chinami. Kolejne tygodnie nie przyniosły większych postępów, ale rynek ciągle wierzył i wierzy w osiągnięcie kompromisu. Przez większość minionego tygodnia notowania ropy pozostawały stabilne, ale w piątek pojawiły się informacje, że strony są bliskie wypracowania kompromisu. W efekcie cena baryłki ropy Brent wzrosła do 63,3 usd, co było najwyższym od 23-go września zamknięciem sesji. W tym tygodniu rynkiem ropy rządzą przecieki o tym, że strona chińska nie widzi możliwości zawarcia porozumienia bez zniesienia obustronnych ceł. A na to nie zgadza się Donald Trump. Notowania ropy mocno spadały w poniedziałek i wtorek (18-19 listopada).

Na początku grudnia mają się spotkać członkowie OPEC+, na którym będą omawiane ewentualne cięcia produkcji. Dotychczas Rosja popierała tego typu kroki, ale teraz Rosjanie są sceptyczni, ponieważ na ograniczeniach wydobycia korzysta USA, przejmując część rynku.

Produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosła w ostatnim tygodniu do rekordowych 12,8 mln baryłek dziennie (+0,1 mln/b). W skali roku wydobycie surowca (głównie z łupków) zwiększyło się o 9,4%.

Przez ostatnie trzy tygodnie rosły także zapasy surowca w USA, wywołując każdorazowo chwilowe przeceny na rynku ropy.

Dane CFTC pokazują, że kapitał spekulacyjny przez ostatnich pięć tygodni zwiększał swoje zaangażowanie w grę na wzrost surowca (kupował netto kontrakty na ropę). Ewentualne zakończenie wojny celnej między dwiema największymi gospodarkami na świecie powinno ożywić globalny wzrost gospodarczy, a przez to popyt na ropę.

Produkcja ropy w USA (mln baryłek dziennie):Ceny benzyn są nadal niskie, ale diesel i LPG zdecydowanie podrożały w ostatnim tygodniu

W tygodniu kończącym się 20-go listopada ceny średnie benzyn pozostały na niezmienionym poziomie, ale olej napędowy znacznie podrożał. Za benzynę 95-oktanów trzeba zapłacić nadal średnio 4,92 zł/l. To już szósty tydzień z rzędu z identycznymi cenami średnimi benzyny w skali kraju. Niestety cena średnia diesla wzrosła o 6 groszy, do 4,99 zł/l, po pięciu tygodniach stabilizacji.

Jeszcze mocniej, bo aż o 13 groszy podrożał średnio LPG (w skali tygodnia) wyceniany teraz na 2,12 zł/l.

W hurcie (PKN-Orlen) w ostatnim tygodniu (13-20.11.2019) ceny benzyny 95 oktanów spadły o 3,5 grosza, ale diesel podrożał w tym czasie o blisko 2 grosze za litr. W konsekwencji stacje paliw sprzedają diesla o tylko 2 grosze powyżej oficjalnych cenach hurtowych. Tydzień wcześniej marża (modelowa) ze sprzedaży 1 litra ON wyniosła minus 2 grosze. W ostatnim tygodniu średnia marża na sprzedaży Pb-95 wzrosła do 21 groszy. Rzeczywiste marże są znacznie większe, ponieważ obejmują indywidualne upusty od cen oficjalnych.

Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
Źródło: USDA, KE, CBoT, Euronext-Paryż, e-petrol; PKN Orlen;

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników