środa, 5 lutego, 2025
spot_imgspot_img

Pszenica w górę, ale kukurydza i nasiona oleiste w dół w skali tygodnia

spot_img

W Chicago i na giełdzie Euronext-Paryż (Matif) piątkowa sesja była spadkowa dla zbóż i nasion oleistych. Inwestorzy spekulacyjni sprzedawali kontrakty po obu stronach Atlantyku w oczekiwaniu na to co zrobi w weekend Donald Trump. Ostatecznie Biały Dom nałożył w sobotę 25% cła na towary importowane z Kanady, Meksyku i podniósł o 10% cła na chińskie towary. Jednocześnie Trump zagroził wprowadzeniem podobnych kroków wobec członków UE zarzucając, że USA mają z UE ujemny bilans handlowy.

Wprowadzone już cła mają wejść w życie od wtorku, a negocjacje mogą jeszcze przynieść złagodzenie stanowiska Białego Domu.

Wojny handlowe przyniosą zapewne olbrzymie perturbacje w przepływach handlowych towarów rolnych na całym świecie, ale nie spowodują zmian w globalnej podaży i popycie. Jednak czasowo amerykańska kukurydza i soja, ale też kanadyjska canola powinny tanieć z uwagi na bardzo prawdopodobne ograniczenie eksportu tych towarów.

Zmiany kursu eurodolara pomagają unijnym kontraktom

W ubiegłym tygodniu ECB obniżył o 0,25 pkt stopy procentowe w strefie euro, podczas gdy FED na swoim posiedzeniu pozostawił stopy w USA na dotychczasowym poziomie. Zwiększa to atrakcyjność inwestowania w amerykańskie obligacje i podniosło wycenę dolara względem euro o 0,6% w skali minionego tygodnia. Kurs euro/usd spadł w piątek okolice 1,04 z powyżej 1,05 tydzień wcześniej. W poniedziałkowe południe euro traci kolejne 1,2% i kosztuje 1,024 dolara,  zbliża się tym samym do długoterminowego dołka z połowy stycznia.

W Paryżu pszenica i kukurydza zyskały w skali tygodnia

Na giełdzie Matif najbliższa seria kukurydzy już od września 2024 roku oscyluje wokół poziomu 210 eur/tonę, w zakresie korytarza wahań 200 – 220 eur/t. W miniony piątek (31.01.2025) termin na marzec 2025 roku kosztował 215,5 eur/t, a kontrakt na dostawę w listopadzie 2025 (nowy zbiór) był o symboliczne 0,5 euro droższy. W skali miesiąca najbliższa seria kukurydzy podrożała o 2,7%, korzystając z ponad 5% wybicia analogicznego kontraktu w Chicago.

Ceny unijnej kukurydzy stabilizują się pod wpływem taniego importu z Ukrainy i niezłych zbiorów w UE. Chociaż w skali całej UE zbiory kukurydzy spadły nieco, to we Francji wzrosły o ponad 10%. Jednocześnie zwiększył się w skali roku unijny import kukurydzy, który sięga na 26-go stycznia 11,41 mln ton i wyprzedza tempo z poprzedniego sezonu o 4%. Pochodzenie ukraińskie stanowi 56% całego importu (nieco więcej niż przed rokiem).

Ostatni tydzień przyniósł odbicie notowań unijnego kontraktu na pszenicę

Kontrakt na pszenicę ma na Matif za sobą grudniowe wzrosty, Które wyniosły notowania serii najbliższej na półroczny szczyt (ok. 240 eur/t) 2-go stycznia. W odbiciu pomagały doniesienia o złym stanie upraw ozimych w Rosji. Ceny giełdowe zaczęły jednak mocno spadać w kolejnych tygodniach stycznia pod presją narastającej konkurencji ze strony dostawców pszenicy z Australii i Argentyny (trwają tam lepsze niż rok temu zbiory). Dopiero końcówka stycznia przyniosła powrót do wzrostów (6 euro w skali tygodnia), ograniczając miesięczną stratę do  2,2% (-5,25 eur/t). W piątek (31.01.2025) stycznia pszenica z dostawą w marcu kosztowała 232 euro za tonę, a kontrakt na nowy zbiór (dostawa we wrześniu 25) wyceniany były 228,5 eur/t.

W II połowie sezonu spowolnienie eksportu z basenu Morza Czarnego powinien wspierać popyt na pszenicę z innych kierunków

Rosja ogłosiła, że ograniczy eksport pszenicy w okresie od połowy lutego do końca sezonu do tylko 11 mln ton, co sprawia, że miesięczne wysyłki tego zboża będą o połowę mniejsze niż dotychczas. Również zwalnia ukraiński eksport pszenicy, w sytuacji gdy zaawansowanie wynosi 10,74 mln ton z 16,2 mln ton limitu na cały sezon. W styczniu wyeksportowano tylko 831 tys. ton ukraińskiej pszenicy w porównaniu do 1,4 mln ton w tym samym czasie przed rokiem.

Kontrakt na unijny rzepak traci na wartości

Od połowy listopada pojawiła się podwyższona zmienność na giełdowym rynku rzepaku, a ceny poruszają się w szerokim zakresie 490 – 555 eur/t. W piątek 31 stycznia stary zbiór rzepaku (seria na maj) wyceniany był na ok. 515,5 eur/t po spadku o ponad 8 euro w skali tygodnia, a nasiona z nowych zbiorów kosztowały tylko ok. 487 eur/t. Rynek spodziewa się zatem lepszej dostępności nasion z nowych zbiorów, o czym świadczyć mogą prognozy zapowiadające wzrost areału zasiewów tych upraw w UE i w skali globalnej.

Negatywnie na ceny rzepaku w UE wpływają ostatnie spadki (perspektywa dalszych) notowań ropy, soi i taniejący olej palmowy. Nałożenie przez Trumpa ceł na import kanadyjskiej canoli zapewne przekieruje większe ilości rzepaku z tego kierunku na rynek unijny. 

Jednocześnie droższy w ostatnich dniach dolar, to droższy import nasion i olejów roślinnych, co łagodzić może spadki cen na unijnym rynku. 

Amerykańska kukurydza i soja potaniały, ale pszenica zyskała w skali minionym tygodniu

Na giełdzie w Chicago najbliższa seria amerykańskiej kukurydzy straciła na wartości 0,9% do 189,8 usd/t w skali tygodnia kończącego się 31-go stycznia 2025 roku. Analogiczny kontrakt na soję potaniał w tym samym czasie o 1,3% do 383,1 usd/t. Na plusie tydzień zakończyła pszenica SRW, a seria najbliższa tego kontraktu zwiększyła wycenę o 2,8% do 205,7 usd/t.

Wejście w życie i utrzymanie obustronnych ceł wpłynie zapewne na spadek eksportu amerykańskiej kukurydzy do Meksyku i kanadyjskiego rzepaku do USA. Jednocześnie Chiny znajdą pretekst żeby jeszcze bardziej ograniczyć import soi i kukurydzy z USA. Stąd w Chicago kontrakty na kukurydzę i soję zaczęły tracić na wartości w końcówce minionego tygodnia. Z drugiej strony mocno drożał olej sojowy w Chicago, który straci konkurenta w postaci oleju rzepakowego i samego rzepaku importowanego w dużych ilościach z Kanady.

Pszenica SRW podrożała w Chicago w obawie, że straty mrozowe ograniczą tegoroczną produkcję tego zboża w USA. Wsparciem dla notowań pszenicy jest również drastyczne ograniczenie eksportu tego zboża z Rosji i Ukrainy i niepewne perspektywy przyszłej produkcji w tym ważnym dla globalnej podaży regionie.

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu:

Wykresy notowań zbóż i nasion oleistych

Kontrakty giełdowe na zboża

Kontrakty giełdowe na nasiona oleiste

Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x