Amerykańska i unijna pszenica straciły na wartości w minionym tygodniu, zanim Rosja zakomunikowała w sobotę, że zawiesza respektowanie umowy o bezpiecznych korytarzach zbożowych umożliwiających eksport ukraińskich zbóż przez Morze Czarne. Moskwa już od września opóźnia wspólne inspekcje eksportowe statków przewożących ukraińskie towary. W konsekwencji ok. 170 jednostek z blisko 3 milionami ton towarów rolnych (głównie zbóż) cumuje w Ciśnienie Bosfor. Wycena amerykańskiej pszenicy SRW spadła poniżej 305 usd/t, tracąc 2,5% w skali tygodnia.
Skala spadku notowań paryskiej pszenicy była mniejsza (-1,2% do 337,5 eur/t) z uwagi na wzrost wartości euro względem dolara. Ubiegłotygodniowym przecenom sprzyjały optymistyczne informacje o przebiegu negocjacji z Rosją na temat przedłużenia umowy o bezpiecznych korytarzach zbożowych, która miała wygasnąć 19-go listopada. Utrzymanie ciągłości ukraińskiego eksportu i ułatwienia w dostępności do rosyjskich zbóż są decydujące dla kształtowania się światowych cen, zwłaszcza pszenicy. Ukraina była w październiku światowym liderem w eksporcie tego zboża.
W poniedziałek najpewniej notowania pszenicy i kukurydzy mocno wybiją w górę, a ONZ i Turcja będą musiały zaproponować Rosji jeszcze większe ustępstwa (ułatwienia w eksporcie rosyjskich towarów) w negocjacjach umowy zbożowej. Warto w tym miejscu zauważyć, że Rosji również zależy na eksporcie własnych – rekordowych zbiorów pszenicy.
Kolejnym czynnikiem prospadkowym były amerykańskie dane pokazujące szybki postęp amerykańskich zbiorów kukurydzy i soi oraz zasiewów pszenicy ozimej.Odrabianiu strat sprzyjały za to prognozy pokazujące niższą produkcję pszenicy w Argentynie i kukurydzy w Unii Europejskiej.
Giełda w Rosario obniżyła szacunki argentyńskich zbiorów pszenicy w tym roku o 1,3 mln ton, do 13,7 mln ton, co stanowi spadek o 9,3 mln ton w porównaniu z rokiem ubiegłym! Z drugiej strony niedawne deszcze w Argentynie powinny sprzyjać nasadom i rozwojowi upraw kukurydzy.
Ceny rzepaku rosły na Euronext-Paryż, w ślad za rynkiem ropy. Silny popyt międzynarodowy sprawia, że olej sojowy w Chicago i olej palmowy na giełdzie w Kuala Lumpur utrzymują wzrosty w październiku.
Okresowe zmiany notowań – tydzień kończący się 28-go października 2022:
RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 28.10.2022):
Giełda w Paryżu (eur/t):
Giełda w Chicago (usd/t):
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż