Wykaz gatunków roślin uprawnych, do których przysługuje dopłata powiększy się o pszenicę orkiszową – przewiduje projekt rozporządzenia w tej sprawie. Dokument trafił już do konsultacji publicznych.
Orkisz na fali popularności
Rada Ministrów określa wykaz gatunków roślin uprawnych, do których przysługuje dopłata za zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Obecnie dopłatą jest objęty materiał siewny: jęczmienia; owsa nagiego, szorstkiego i zwyczajnego; pszenicy zwyczajnej i twardej; pszenżyta; żyta; roślin strączkowych (bobik, groch siewny, łubin biały, żółty i wąskolistny), soi, wyki siewnej oraz ziemniaków. Z inicjatywą poszerzenia listy gatunków o pszenicę orkisz wystąpiła Polska Izba Nasienna, mając na uwadze zalety tego zboża oraz jego niski areał upraw prowadzonych w Polsce.
Resort rolnictwa uzasadnia nowelizacje, tym, że na europejskim i krajowym rynku zbóż uprawa gatunku pszenicy orkisz przeżywa obecnie swój renesans. Dalej czytamy, że produkcja orkiszu może być dobrą alternatywą dla gospodarstw ekologicznych oraz tych, które chcą prowadzić produkcję przyjazną dla środowiska dostarczając społeczeństwu zdrową i bezpieczną żywność.
„Wysokość nakładów poniesionych na wypłaty dla producentów rolnych zajmujących się uprawą pszenicy orkisz nie spowoduje wzrostu wysokości środków finansowych przeznaczonych na dopłaty w danym roku kalendarzowym” – zapewniono w uzasadnieniu projektu.
Rada Ministrów planuje termin przyjęcia projektu na II kwartał 2022 r. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
źródło:Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Zdj:pixabay