W tygodniu kończącym się 15-go lipca 2022 amerykański kontrakt na pszenicę SRW potaniał o 13% do ok. 285 usd/t (termin wrześniowy) – najniżej od początku lutego. Tymczasem unijny kontrakt na pszenicę stracił w tym czasie blisko 9%, czyli całe ubiegłotygodniowe wybicie. Presja spadkowa na rynku pszenicy wynika z szybszego niż zwykle tempa zbiorów na półkuli północnej oraz z trwającej od wielu tygodni wyprzedaży na prawie wszystkich rynkach surowcowych.
Duże znaczenie dla cen pszenicy i pozostałych zbóż mają ostatnie konstruktywne rozmowy na temat odblokowania ukraińskiego eksportu przez Morze Czarne. W tym tygodniu może dojść do podpisania stosownej umowy w tej sprawie. Ewentualne uwolnienie kilkunastu milionów ton starych zbóż i eksport nowych będzie stanowił konkurencję dla eksportu z UE i USA.
Spadki notowań kukurydzy były mniejsze ze względu na duże zagrożenia pogodowe. Upalna i sucha pogoda w części pasa kukurydzy w USA i w Zachodniej Europie wspiera notowania kukurydzy.
Wyceny unijnego rzepaku od 3 tygodni poruszają się w szerokim trendzie bocznym 660-700 eur/t. Są to poziomy z przełomu lutego i marca tego roku i 200 euro poniżej wyceny nowego rzepaku z połowy maja. Rzepakowi nie pomaga najtańszy od roku olej palmowy i duża korekta notowań ropy.
Wszystkie towary są od kilku tygodni pod presją oczekiwanej w USA recesji, ograniczeń covidowych w Chinach i przepływu kapitału na rynek amerykańskich obligacji (rosnące stopy procentowe).
Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż