Co znajdziesz w artykule?
Z ostatniej chwili: Główny Lekarz Weterynarii wydał oficjalny komunikat, w którym: informuje, że w dniu 4 grudnia 2019 r., na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwie wielkopolskim.
Zwłoki dzika znaleziono w powiecie wolsztyńskim w odległości ok. 5km od ogrodzenia na granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego.
Obecna sytuacja
Jak nas poinformowano w Wielkopolskim Inspektoracie Weterynarii, dziś jeszcze Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie wyda Rozporządzenie o skażeniu terenu.
Bezzwłocznie też ruszy montaż opłotowania (siatki) na terenie skażonym.
Celem instalacji siatki jest odgrodzenie części populacji dzików z terenu podejrzanego o występowanie ASF od innych obszarów Województwa Wielkopolskiego.
Leśniczy dysponują już odpowiednimi siatkami. Uzgodniono również udział specjalistów-montażystów.
Następny krok to decyzja Komisji Europejskiej o wyznaczeniu stref ochronnych oznaczonych odpowiednimi barwami.
O dalszym rozwoju sytuacji informować będziemy na bieżąco.
Przypomnijmy:
W próbkach pobranych z dzika znalezionego w piątek 29 listopada 2019 r. w okolicach Kębłowa (powiat Wolsztyński) wykryto wirusa wywołującego afrykański pomór świń. By zyskać całkowitą pewność poznańskie laboratorium przesłało próbki do laboratorium w Puławach.
Sztab kryzysowy u Wojewody
Dziś, o godz. 8.00 u Wojewody Wielkopolskiego zbiera się sztab kryzysowy. Nie wyklucza się zmiany przebiegu obowiązujących stref zagrożenia i adekwatnych działań w tej sprawie. Jeszcze dziś spodziewany jest również oficjalny komunikat Wojewody i sztabu.
O rozwoju sytuacji informować będziemy na bieżąco.
Aktualizacja:
Informacja o ASF w Wielkopolsce potwierdza się
Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, za pośrednictwem Twittera przekazał opinii publicznej następującą informację: “Niestety, właśnie wróciłem z Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego jestem członkiem i potwierdzają się informację o tym że w Wielkopolsce u padłego dzika stwierdzono chorobę ASF”.
O zasadach bioasekuracji
Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji przez osoby obsługujące świnie, w celu uniknięcia potencjalnej możliwości przeniesienia choroby ze środowiska naturalnego do gospodarstwa.
W przypadku znalezienia zwłok padłego dzika, należy pozostawić je w miejscu znalezienia oraz niezwłocznie poinformować o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii.
Co można zrobić, by zapobiec rozprzestrzenianiu ASF?
Każdy obywatel (w tym zwłaszcza hodowcy świń) ma możliwość ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się ASF, poprzez przestrzeganie stosownych zakazów i nakazów ustanowionych w prawodawstwie oraz postępując zgodnie z poniższymi wskazaniami.
Przede wszystkim, aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja), a w szczególności zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki.
Ważną informacją jest również to, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.
Tekst: R. Gorczyński
Źródło: GIW/WIW