niedziela, 12 stycznia, 2025

Pryszczyca w Niemczech! Pierwsze ognisko od 1988 roku

spot_img

W Brandenburgii wykryto przypadek pryszczycy – niezwykle zakaźnej choroby, która dotyka bydło, świnie, owce i kozy. To pierwsze ognisko w Niemczech od 37 lat! Władze biją na alarm, wprowadzając natychmiastowe ograniczenia.

Pryszczyca w powiecie Märkisch-Oderland

Minister rolnictwa Brandenburgii Hanka Mittelstädt (SPD) ogłosiła, że pryszczycę wykryto u trzech bawołów wodnych. Choroba została potwierdzona przez Instytut Friedricha Loefflera (FLI). Chore zwierzęta poddano ubojowi, a ich tusze bezpiecznie zutylizowano.

W promieniu 10 km od ogniska utworzono strefę zagrożoną, objętą surowymi ograniczeniami. Dodatkowo na terenie Brandenburgii wprowadzono 72-godzinny zakaz transportu zwierząt gospodarskich, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Co wiemy o pryszczycy?

Pryszczyca to jedna z najgroźniejszych chorób gospodarczych, dotykająca parzystokopytne: bydło, świnie, owce i kozy. Objawy obejmują:

• pęcherze na błonach śluzowych i racicach,

• gorączkę, apatię i spadek mleczności,

• trudności w przeżuwaniu i kulawiznę.

Choroba jest niezwykle zakaźna i rozprzestrzenia się błyskawicznie – nawet za pomocą wiatru. Leczenie nie jest możliwe: zakażone stada muszą zostać zlikwidowane.

Powrót pryszczycy po dekadach

Ostatni przypadek pryszczycy w Niemczech odnotowano w 1988 roku w Dolnej Saksonii. W Europie choroba pojawiła się po raz ostatni w 2011 roku w Bułgarii. Niemcy były jednak wolne od tej plagi przez ponad trzy dekady.

Według ekspertów zagrożenie stanowią m.in. nielegalnie importowane produkty zwierzęce, a także wzrost handlu i podróży międzynarodowych.

Co dalej? Władze w gotowości

Brandenburskie ministerstwo rolnictwa i rząd federalny podkreślają, że kluczowe jest jak najszybsze zidentyfikowanie źródła zakażenia. – Wirus może rozprzestrzeniać się błyskawicznie. Musimy działać szybko, by uniknąć katastrofy! – ostrzega minister Meklemburgii-Pomorza Przedniego, dr Till Backhaus.

Rolnicy są proszeni o pilne zgłaszanie wszelkich objawów choroby u zwierząt, takich jak gorączka, kulawizna czy zmiany na błonach śluzowych.

Dlaczego pryszczyca to zagrożenie?

Wystąpienie pryszczycy niesie ogromne straty ekonomiczne:

• masowe uboje zwierząt,

• ograniczenia w handlu i eksporcie,

• koszty utylizacji i wypłat odszkodowań.

Dla Niemiec, kraju o rozwiniętym przemyśle mięsnym i hodowlanym, epidemia może być ciosem o ogromnym znaczeniu gospodarczym.

Czy Europa jest gotowa?

Eksperci ostrzegają, że pryszczyca wciąż występuje w wielu krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Obecne ognisko w Brandenburgii przypomina o konieczności przestrzegania rygorystycznych zasad bioasekuracji i kontroli w handlu międzynarodowym.

SPRAWDŹ TAKŻE: Choroba niebieskiego języka w Polsce. Jak rozpoznać objawy i co zrobić?

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x