niedziela, 8 września, 2024
spot_img

Protest rolników na granicy. Domagamy się sprawiedliwości na rynku rolnym!

Dziś o godzinie 10.00 rozpoczął się strajk rolników przeciw niekontrolowanemu importowi zbóż i oleistych z Ukrainy. Rolnicy zablokowali przejścia graniczne w miejscowościach Dorohusk, Lubycza Królewska, Korczowa, Medyka, terminal Złote Ziarno oraz w innych punktach w Polsce. Zboże miało być przywożone do kraju jako tranzyt, jednak praktyka pokazuje, że jest ono rozładowywane na terenach przygranicznych, co powoduje pełne magazyny i spadek cen.

Protest rolników na granicy. Domagamy się sprawiedliwości na rynku rolnym!
zdj: Archiwum AP

Blokada granic w obronie swoich interesów

Choć jest dopiero luty, to rolnicy, będąc świadomi historii, już teraz protestują i starają się nagłośnić swoje postulaty. Niestety, wiele mediów milczy w tej kwestii, a rządzący nie podejmują wystarczających działań, by rozwiązać ten problem.

blogada granic przeciwko importowi zboża
zdj: Archiwum AP
kolumna policyjnych radiowozów na strajku rolników na granicy
zdj: Archiwum AP
Rolnicy wyjechali na ulice
zdj: Archiwum AP

Zapowiadany protest ma trwać do następnego dnia do północy.

Strajk o godne życie na wsi

Na granicy strajk się nie skończy. NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych w województwie zachodniopomorskim organizuje protest w formie strajku kroczącego. Akcja rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 3 marca, obejmując stopniowo całą Polskę. Rolnicy będą strajkować w 10 powiatach woj. zachodniopomorskiego: Koszalin, Kołobrzeg, Białogard, Gryfice, Goleniów, Stargard , Pyrzyce, Choszczno, Łobez, Szczecinek.

blokada ruchu przez rolników na granicy ukraińsko-polskiej
zdj: Archiwum AP
strajk rolnikow na granicy
zdj: Archiwum AP

Rolnicy żądają wstrzymania i usunięcia negatywnych skutków niekontrolowanego importu zbóż i rzepaku z Ukrainy, ochrony gospodarstw rodzinnych przed nieuczciwą konkurencją ze strony zagranicznych korporacji oraz utrzymania opłacalności produkcji rolnej. Ponadto, wzywają do uruchomienia terminalu zbożowego w Świnoujściu, który umożliwi eksport zbóż i rzepaku poza granice kraju.

Jesteście na miejscu? Zamierzacie uczestniczyć w nadchodzących protestach? Dajcie znać w komentarzach!

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
1 rok temu

Ja nie mogę być na proteście, ale wyrażam dla niego poparcie i w związku z tym wywiesiłem flagę. Zachęcam też innych do podobnego gestu.

Transport
Transport
1 rok temu

Dopłaty do ceny giełdowej to za mało dla rolników wolny rynek to abstrakcja.
Jak Ukraina przestanie kupować cebulkę buraczki i inne warzywa i owoce to będzie kontr strajk czy od razu wystąpicie do Unii Europejskiej o dopłaty za straty.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x