środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Program wapnowania gleb zostanie przywrócony?

spot_img

Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego odnośnie ogólnokrajowego programu wsparcia wapnowania gleb. Resort rolnictwa wystąpił do Ministra Środowiska popierając starania samorządu rolniczego o przywrócenie programu wapnowania gleb.

 

Skąd taka sugestia?

Krajowa Rada Izb Rolniczych swój wniosek argumentowała tym, że w Polsce mamy wiele gleb o nieuregulowanym, często zbyt niskim pH, a także w odniesieniu do ochrony środowiska, gdzie zabieg wapnowania jest konieczny w celu lepszego wykorzystaniu azotu, przez co może zmniejszać jego presję na środowisko, w tym jakość wód.

Wniosek został poparty

Wniosek złożony przez Krajową Radę Izb Rolniczych został poparty przez resort rolnictwa. Pomysł przywrócenia dofinansowania wapnowania gleb na terenie całej Polski został przyjęty i podzielony przez Ministerstwo, przede wszystkim w kwestii kosztów związanych z zakupem wapna, które powinny być ponoszone nie tylko przez rolników, ale również przez instytucje dysponujące środkami finansowymi na poprawę stanu środowiska.

Obecnie do realizacji i wejscia w życie nowych przepisów potrzebna jest akceptacja ze strony resortu środowiska.

źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych
fot. firmowe

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x