W lipcu po 3 miesiącach bez przypadku HPAI u ptactwa hodowlanego, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o nowym ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków w Wielkopolsce. Gospodarstwo, w którym potwierdzono występowanie wirusa liczyło 39 856 kur hodowlanych. Tym samym pożegnaliśmy się ze statusem kraju wolnego od grypy ptaków, a zagraniczne rynki zamknęły się kolejny raz na polski drób i jaja.
Zakaz eksportu drobiu i jaj na Kubę i Arabię Saudyjską
W dniu 8 sierpnia br. do Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) wpłynęła informacja o wprowadzeniu przez Republikę Kuby zakazu eksportu mięsa drobiowego oraz produktów drobiowych z województwa wielkopolskiego oraz obszarów o promieniu 10 kilometrów od ognisk HPAI. Jak informuje GIW Dozwolony jest eksport mięsa drobiowego i produktów drobiowych z zatwierdzonych zakładów znajdujących się w województwach oraz obszarach wolnych od HPAI.
Z kolei z dniem 23 lipca br. Saudyjski Urzędu ds. Żywności i Leków (SFDA) poinformował na swojej stronie internetowej o braku możliwości eksportu na rynek Arabii Saudyjskiej mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na terenie woj. wielkopolskiego. Ograniczenia w eksporcie zostały nałożone w związku z potwierdzeniem nowych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w woj. wielkopolskim.
Przywrócony eksport na chwilę
Przypomnijmy, że niedawno bo 11 lipca br. do Głównego Inspektoratu Weterynarii wpłynęła informacja o zniesieniu przez służbę weterynaryjną Arabii Saudyjskiej z dniem 29 czerwca br., na mocy decyzji numer 392292/G, tymczasowego zakazu eksportu produktów drobiowych z terenu województwa wielkopolskiego.
,,Uprzejmie informujemy, iż w obecnej chwili eksport mięsa drobiowego i produktów drobiowych na saudyjski rynek może być ponownie realizowany ze wszystkich polskich zakładów drobiowych uprawnionych do eksportu do Arabii Saudyjskiej” – informował Główny Inspektorat Weterynarii.
Z kolei w dniu 12 lipca br. do Głównego Inspektoratu Weterynarii wpłynęła informacja o zniesieniu przez władze kubańskie z dniem 6 lipca br., zakazu eksportu mięsa drobiowego z całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Strona kubańska podkreśliła, że zniesienie ww. zakazu było możliwe dzięki spełnieniu przez Polskę w zadowalający sposób wszystkich procedur ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt w celu uwolnienia terytorium Polski od wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Niestety zniesione embarga nie trwały nawet miesiąc. HPAI nie odpuszcza i wyklucza polskie hodowle z rynku zagranicznego, co jak wiadomo w obliczu ograniczonego eksportu drobiu i jaj do Anglii (niegdyś głównego odbiorcy Polski) jest kolejną przeszkodą dla hodowców drobiu.
źródło: WETGIW