piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Premie dla młodych rolników

Z początkiem roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała Harmonogram naborów wniosków w ramach PROW 2014–2020 na rok 2021. W zestawieniu zawarto informację o tym, że kolejny nabór w ramach poddziałania „Premie dla młodych rolników” zaplanowany został na marzec 2021 roku. 

Brak podsumowania naboru 2020

Wzbudziło to zaniepokojenie wnioskodawców ubiegłorocznego naboru, którzy do tej pory nie doczekali się ogłoszenia list rankingowych ani wiążących informacji o jego podsumowaniu. 
W związku z powyższym, skierowaliśmy do Biura Rzecznika ARiMR wniosek o udzielenie informacji w tej sprawie. Oto co nam odpowiedziano: 

”Podsumowanie naboru wniosków w ramach ww. poddziałania, przeprowadzonego w 2020 roku, nastąpi prawdopodobnie w lutym 2021 roku, kiedy opublikowane zostaną listy rankingowe na stronie internetowej Agencji:  w zakładce: Kolejność przysługiwania pomocy dla wnioskodawców PROW 2014-2020.” 

Biuro Rzecznika poinformowało też, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, po otrzymaniu decyzji o przyznaniu pomocy, beneficjent ma 9 miesięcy od dnia jej doręczenia na spełnienie określonych warunków. Jednym z nich jest złożenie wniosku o płatność pierwszej raty pomocy, której wysokość stanowi 80% całkowitej wartości pomocy, tj. 120 000 zł. Następnie, po realizacji biznesplanu (jednak nie później niż do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy), beneficjent zobowiązany jest złożyć wniosek o płatność drugiej raty pomocy. Obowiązująca wysokość drugiej raty pomocy wynosi 20% całkowitej wartości pomocy, tj. 30 000 zł. Wypłata pomocy w ramach premii dla młodych rolników nastąpić ma w terminie 90 dni od dnia złożenia wniosku o płatność i zostanie wypłacona na rachunek bankowy młodego rolnika, wskazany we wniosku o płatność.

Zgodnie z przepisami?

Jak zapewnia Agencja proces obsługi wniosków o przyznanie pomocy w ramach naboru przeprowadzonego w 2020 roku przebiega zgodnie z obowiązującymi przepisami. W oddziałach regionalnych Agencji trwa teraz ocena złożonych wniosków i przyznawanie im punktów decydujących o kolejności przysługiwania pomocy na podstawie ustalonych kryteriów wyboru. W przypadku pozytywnej oceny wniosków dyrektorzy oddziałów regionalnych niezwłocznie wydają decyzje o przyznaniu pomocy. Natomiast w razie gdy wnioski wymagają uzupełnienia, do rolników wysyłane są odpowiednie pisma. 

Wystarczająca ilość środków?

ARiMR zapewnia też wnioskodawców, że kwota środków finansowych dostępna w ramach ww. naboru jest wystarczająca i pozwoli na przyznanie wsparcia wszystkim rolnikom, którzy w ubiegłorocznym naborze ubiegali się o przyznanie premii i spełnili kryteria wyboru. ARiMR zobowiązał się też, że dołoży wszelkich starań by rolnicy jak najszybciej otrzymali decyzje o przyznaniu pomocy.

Nowy nabór też bez dat

Biuro Rzecznika ARiMR poinformowało również, że data rozpoczęcia i zakończenia tegorocznego naboru wniosków o przyznanie „Premii dla młodych rolników” podana zostanie do publicznej wiadomości w formie Ogłoszenia Prezesa ARIMR opublikowanego na m.in. na stronie Agencji. Informacja będzie podana do publicznej wiadomości nie później niż 14 dni przed dniem planowanego rozpoczęcia terminu składania wniosków. 

ARiMR zaprasza do: „śledzenia strony” 

W powyższym kontekście – i to w przypadkach obydwu naborów – Biuro Rzecznika ARiMR zaprasza też wnioskodawców i potencjalnych beneficjentów do, jak to ujęto: „śledzenia portalu internetowego” Agencji. No cóż, mając na względzie nadzieje wielu młodych rolników na pozyskanie funduszy pomocnych im dla rozwoju i pracy, a także to, że już niedługo rozpocznie się sezon intensywnych wiosennych prac polowych, pozostawiamy to osobliwe zaproszenie bez komentarza. 
A może Wy chcecie to skomentować?

Źródło: Biuro Rzecznika ARiMR
Foto: Pixabay  

  


Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x