poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Precyzyjne rolnictwo zdaniem YARA

spot_img

Na konferencji zorganizowanej przez firmę Yara Digital Farming pt: Precyzyjne rolnictwo staje się proste zostały omówione dwa nowe produkty. Spotkanie otworzyła Karolina Frąckowiak, Agronomy & Marketing Director East Europe, która podkreślała, że firma sprzedaje przede wszystkim rozwiązania dla rolnictwa. Ambicja, ciekawość, współpraca, odpowiedzialność w działaniu to wartości jakimi kieruje się firma, a jej misją jest odpowiedzialne żywienie świata z dbałością o środowisko. Aby wyjść naprzeciw potrzebie  wyżywienia wciąż rosnącej populacji ludzi, ale z uwzględnieniem ochrony środowiska firma oferuje dwa rozwiązania jakimi są YaraIrix oraz Atfarm. W związku ze zmniejszającą się ilością gruntów wykorzystywanych rolniczo, konieczne jest zwiększenie intensywności produkcji, ale z zachowaniem bezpieczeństwa środowiska. Rozwiązaniem pozwalającym zwiększyć plon roślin jest stosowanie nawozów. Pierwiastkiem,który może sprawiać problem jest azot, ponieważ bardzo często rolnicy stosują zbyt wysokie dawki. Narzędzia, które zaprezentowała firma mogą ułatwić podjęcie decyzji o dawce azotu koniecznej do zastosowania.

Gospodarstwa przyszłości

Drita Parduzi, Director Digital Growth and Commercialization Western Europe nakreśliła, że przyszłość rolnictwa zmienia się przez czynniki jakimi są precyzyjne czujniki działające w czasie rzeczywistym, postęp w nauce o danych gromadzonych w gospodarstwie, automatyzacja, która umożliwia szczegółową aplikację oraz komunikacja cyfrowa, która pomaga w interakcji pomiędzy pracownikami. Gospodarstwo przyszłości to takie, które jest wysoce efektywne w swojej działalności, a rolnicy mają dostęp do wielu informacji oraz precyzji, co pozwala im podejmować lepsze decyzje i osiągają większe plony o lepszej  jakości, produkując przy tym mniej zanieczyszczeń.

Pomoc w określeniu dawki azotu

Produkty, które mierzą się z dostępem do precyzyjnego nawożenia dla wszystkich rolników scharakteryzował Jarosław Mączyński, Head of Marketing Atfarm. Rolnictwo precyzyjne ma pozytywny wpływ na produkcję żywności na świecie, poprzez zwiększanie dobrych jakościowo plonów. Problem w tym, że nowoczesne technologie nie są dostępne dla wszystkich. Prezentowane  przez firmę produkty mają to zmienić. YaraIrix jest produktem, który ma pomóc rolnikom odpowiedzieć na pytanie ile azotu potrzebne jest roślinie w konkretnej fazie wzrostu. W początkowych terminach możemy użyć tylko aplikacji, którą instalujemy na smartfonie, przy drugim i trzecim nawożeniu, w późniejszych fazach wzrostu musimy skorzystać z N-Tester Clip lub N-Tester BT. Aplikacja pozwala określić zapotrzebowanie na azot w pszenicy ozimej, rzepaku oraz kukurydzy. Zainstalowana na telefonie aplikacja mierzy poziom biomasy, zapotrzebowanie na azot oraz uwzględnia dodatkowe dane, a to wszystko aby dokonać rekomendacji optymalnego użycia azotu na danym  polu. Po ściągnięciu aplikacji, przed zrobieniem roślinie zdjęcia, krok po kroku wpisujemy dane początkowe takie jak: termin pomiaru, zakładany plon i ilość pobranego na jesień azotu. Aplikacja podaje nam jaka jest zalecana dawka azotu, co ma pomóc rolnikowi podjąć decyzje o strategii nawożenia. Wszystkie dane są skatalogowane tak, żeby w każdej chwili można było  sprawdzić zalecaną dawkę. Pomiar w późniejszych fazach wymaga zastosowania N-Tester BT, który łączy się z aplikacją rzez Bluetooth lub N-Tester Clip, który zakładamy na aparat telefonu. Pierwsze z urządzeń jest już dostępne, natomiast drugie jest w fazie testów praktycznych u rolników. Korzyściami dla rolnika z zastosowania produktów są: optymalizacja  zużycia nawozów, wyższe plony oraz dokumentacja w jakich momentach wystąpiło zapotrzebowanie na azot. Zaletą produktu jest między innymi łatwość i intuicyjność stosowania.

Precyzyjne nawożenie

Atfarm jest narzędziem pozwalającym precyzyjnie nawozić rośliny uprawne oraz sprecyzować pytanie gdzie nawozić. Technologia opiera się na monitorowaniu poziomu biomasy. Do tego celu wykorzystywane są zdjęcia z satelity, dzięki którym na podstawie algorytmu N-Sensor opracowanego przez firmę Yara, jesteśmy w stanie zmierzyć różnice wzrostu w różnych częściach pola. Dzięki temu możemy stworzyć mapę nawożenia w celu zoptymalizowania nawożenia azotem. W samym produkcie oferowane jest stworzenie map i przeniesienie ich do terminala w traktorze. Rolnicy rejestrują się na stronie firmy w celu wprowadzenia swoich pól. Na chwilę obecną dostęp ten jest otwarty. Po narysowaniu w systemie pola zaznaczamy jaki gatunek jest tam uprawiany, rodzaj nawozu, procentową zawartość azotu, a także zaznaczamy dolny i górny limit zawartości azotu jaki chcemy użyć. Algorytm na podstawie biomasy generuje jakie dawki nawozu powinny zostać zaaplikowane w poszczególnych miejscach na polu. Co ważne, rolnik sam może edytować te ilości na podstawie doświadczenia i znajomości pola. Rolnik eksportuje plik i konkretne dawki jakie powinny znaleźć się na polu. Plik zgrywa na pendriva i przenosi do terminala. Mapę nawożenia użyć można w dowolnym rozsiewaczu z funkcją nawożenia w zmiennej dawce. |JS

 

Fot. 1 Karolina Frąckowiak omówiła strategię rozwoju firmy

Fot. 2 Drita Parduzi wprowadziła do rozmowy o precyzyjnym rolnictwie

Fot. 3 Jarosław Mączyński zaprezentował nowe produkty

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników