sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Prawidłowe badania polaryzacji w Cukrowni Werbkowice oraz Krasnystaw

spot_img

Badania sprawdzające poprawność oznaczania polaryzacjipotwierdzają prawidłowość wykonywania analiz w laboratoriach surowcowych Cukrowni Werbkowice i Cukrowni Krasnystaw.

Podczas tegorocznej kampanii cukrowniczej w cukrowniach należących do Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Cukrowni Krasnystaw oraz Cukrowni Werbkowice przeprowadzano badania sprawdzające prawidłowość oznaczania polaryzacji w laboratoriach surowcowych obu Cukrowni. 

Badania kontrolne przeprowadzono po uzgodnieniach z przedstawicielami Plantatorów zgodnie z obowiązującymi od 8czerwca 2021 r. zasadami „Instrukcji odbioru buraków cukrowych”. Badania te wykonano czterokrotnie w uzgodnionym terminie, w każdym miesiącu trwania kampanii od września do grudnia (w Cukrowni Werbkowice ze względu na termin rozpoczęcia kampanii dwa badania przeprowadzono w październiku) w obecności przedstawicieli Plantatorów.

Wysokość polaryzacji określono w pobranych losowo próbach korzeni, następnie z tej samej miazgi korzeni pobrano i zamrożono próby do badań porównawczych. Próby te, odpowiednio zabezpieczone przed rozmrożeniem, zostały przekazane do badań w akredytowanym laboratorium celem określenia ich polaryzacji zgodnie z normami ICUMSA,stosowanymi w przemyśle cukrowniczym. W próbach zamrożonej miazgi pozostawionych w Cukrowni oraz dostarczonych do akredytowanego laboratorium wykonano ponowną ocenę zawartości cukru według tej samej metody. 

Zgodnie z „Instrukcją odbioru buraków cukrowych”, uzgodnioną ze Związkami Plantatorów Buraka Cukrowego wyniki analiz, a tym samym poprawność pracy laboratorium na Linii Oceny Surowca uznaje się za zadowalającą, jeżeli różnica ze średnich wyników analiz pomiędzy próbami wykonanymi w dniu pobrania i wynikami z zamrożonych prób wykonanymi w laboratorium zewnętrznym oraz laboratorium surowcowym nie przekracza wartości 0,5 punktu procentowego. Szczegółowe wyniki uzyskane w każdym terminie zostały przedstawione przedstawicielom Związków Plantatorów Buraka Cukrowego.

Wyniki przeprowadzonych badań porównawczych potwierdziły właściwe określanie polaryzacji w laboratoriach surowcowych Cukrowni Krasnystaw oraz Werbkowice. 

Należy podkreślić, że proces odbioru surowca w KSC S.A., prowadzony jest zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami a jego przebieg zgodnie z obowiązującą instrukcją odbioru surowca jest nadzorowany przez przedstawicieli Plantatorów.

Źródło: informacja prasowa

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x