Przypominamy, że już we wtorek, 1 września br., rozpocznie się Powszechny Spis Rolny 2020. Udział w spisie rolnym jest obowiązkowy, a użytkownicy gospodarstw rolnych są zobowiązani do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.
Internet, telefon lub wizyta
Rolnicy będą mogli uczestniczyć w spisie rolnym na kilka sposobów, poprzez:
- Samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na stronie internetowej GUS (stat.gov.pl) i spisu rolnego (spisrolny.gov.pl)
- Samospis internetowy za pośrednictwem stanowisk komputerowych w urzędach gmin lub w miejscach przez gminy wyznaczonych,
- udzielenie odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym prowadzanym przez rachmistrza telefonicznego,
- udzielenie odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne.
GUS gwarantuje bezpieczeństwo
Dodajmy, że osoby wykonujące prace spisowe są prawnie zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Natomiast w przypadku wątpliwości odnośnie ich tożsamości rolnicy mają prawo do sprawdzenia upoważnień rachmistrzów np. korzystając z ogólnodostępnej infolinii: 22 279 99 99. O ważności tego procesu świadczy to, że dzięki Spisowi Rolnemu instytucje państwowe zyskają informacje będące podstawą do planowania działań na poziomie strategicznym, a także do podejmowaniu konkretnych decyzji. Spis potrwa do 30 listopada br.
Więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 znaleźć można w internetowym portalu: spisrolny.gov.pl
a także w naszym artykule pt.: Spis rolny – co powinieneś wiedzieć (publ. 5 sierpnia br.)
Źródła: GUS, spisrolny.gov.pl
Foto: Pixabay