czwartek, 21 października, 2021
spot_img

17 milionów złotych kary za zmowę?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów  Tomasz Chróstny nałożył kary finansowe w łącznej wysokości ponad 17 mln zł na dwie firmy produkujące pasze dla zwierząt hodowlanych – Polmass i Ekoplon. Jak wykazało dochodzenie UOKIK, podmioty te zawarły porozumienia ograniczające konkurencję.

Podzielili się za plecami?

Zgodnie z definicjami ekonomicznymi do praktyk ograniczających konkurencję zalicza się podział rynku. Oznacza to, że przedsiębiorcy zamiast prowadzić uczciwą rywalizację ustalają między sobą, że na danym obszarze nie będą konkurowali. I w ten sposób dzielą pomiędzy siebie wybrane terytoria, towary lub grupy klientów. W efekcie potencjalni kontrahenci tracą możliwość kupna produktów od wybranych sprzedawców.

Podzielili się klientami?

Z ustaleń UOKiK wynika, że z Polmass i Ekoplon zawarły porozumienia dzielące rynki zgodnie z którymi nie sprzedawali oni swoich produktów do klientów drugiego uczestnika zmowy. I to nawet wtedy gdy potencjalny kontrahent sam się do nich zgłosił. Tego rodzaju porozumienia dotyczyć miały dwóch grup produktów paszowych stosowanych przy odchowie bydła – preparatów mlekozastępczych i mieszanek mineralno-witaminowych. Ustalono też, że proceder ten trwał w latach 2008-2016 i 2008-2015.

Kosztem hodowców bydła i sprzedawców pasz?

– Zmowa pomiędzy Polmassem i Ekoplonem spowodowała, że hodowcy bydła czy sprzedawcy pasz nie mieli możliwości swobodnego wyboru produktów – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. – Jeżeli byli wcześniej klientami jednej firmy, nie mogli kupić wyrobów drugiej. W efekcie doszło do zawężenia oferty rynkowej dla rolników i hodowców bydła oraz sprzedawców pasz.

Ujawniono treść maila!

Podczas przeszukań w siedzibach obu spółek, UOKIK pozyskał wiele dowodów. Wynika z nich, że ustalenia były dokonywane przede wszystkim pocztą elektroniczną. Przykładem jest wiadomość jednego z pracowników Polmassu, który potwierdza, że przedsiębiorcy uzgodnili, że nie będą podejmowali współpracy jeśli zgłosi się do nich kontrahent drugiego uczestnika zmowy: 

UOKiK upublicznił nawet cytat z tej korespondencji:
Przy okazji nadmienię że pomimo chęci podjęcia współpracy przez niektóre wyżej wymienione firmy nie złożyłem oferty i nie nawiązałem współpracy bo obligowały mnie zobowiązania partnerskie z Ekoplonem. W wyżej opisanej sytuacji bardzo proszę o zajęcie stanowiska przez firmę Ekoplon.”

Wymieniali się listami klientów?

Dodać należy, że zasady współpracy obu spółek ustalane były również podczas regularnych spotkań kierownictwa i pracowników obu firm. Przedsiębiorcy mieli się wymieniać listą klientów. Miała to dla nich być informacja z kim nie zawierać umów.

17 milionów złotych kar!

–  Porozumienie trwało wiele lat – komentuje Prezes Tomasz Chróstny. – Przyniosło straty hodowcom i sprzedawcom pasz dla zwierząt. Stąd w decyzji nałożyłem wysokie kary dla przedsiębiorców, w łącznej wysokości ponad 17 mln zł. 
Dodajmy, ze sankcje pieniężne dla poszczególnych przedsiębiorców wyniosły: 12 445 185 zł na Ekoplon i 4 704 596 zł na Polmass.

Następny Agro-Netzwerk Polska?

Jednocześnie trwa kolejne postępowanie, w którym Prezes UOKiK podejrzewa podział rynku przez Polmass – w tym przypadku razem ze spółką Agro-Netzwerk Polska.

Przy okazji UOKiK dodaje, że wysokich kar za zmowę można uniknąć dzięki Programowi Łagodzenia Kar LENIENCY (ang.: wyrozumiałość).  Daje on przedsiębiorcom, a także menadżerom uczestniczącym w nielegalnym porozumieniu, szansę uzyskania statusu „świadka koronnego”. Pozwala to na uniknięcie kary pieniężnej lub jej obniżenie. Z tego rodzaju programu skorzystać można pod warunkiem pełnej współpracy z UOKiK i dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących niedozwolonego porozumienia. Przedsiębiorców i menadżerów zainteresowanych programem łagodzenia kar UOKIK zaprasza do kontaktu z urzędem pod numerem telefonu 22 55 60 555, Prawnicy UOKiK odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące wniosków leniency, również anonimowe.

Prezes Urzędu przypomina także, że każdy kto poniósł szkodę wskutek naruszenia prawa konkurencji może złożyć do sądu cywilnego pozew przeciwko każdemu z podmiotów, który złamał prawo. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej UOKiK w zakładce pn.: „Sygnalista”.

Źródło: UOKiK
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
593ObserwującyObserwuj
8,820SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x