poniedziałek, 4 listopada, 2024
spot_img

Powódź w Polsce przyniosła makabryczne straty! Zniszczone domy, zalane pola [ZDJĘCIA]

spot_img

Potężna powódź, która nawiedziła Polskę, pozostawiła po sobie ogromne zniszczenia. Mieszkańcy Dolnego Śląska i Opolszczyzny zmagają się z tragicznymi skutkami żywiołu – zniszczone domy, zalane pola i wsie odcięte od świata to tylko część dramatu, który dotknął lokalne społeczności. 

Katastrofalna powódź w Polsce: Zdewastowane miasta 

Głuchołazy, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Jelenia Góra i Czechowice-Dziedzice znalazły się w samym centrum katastrofy, zmuszając władze do przeprowadzenia natychmiastowej ewakuacji mieszkańców. Gdy woda zaczęła ustępować, krajobraz, który ukazał się ich oczom, był wstrząsający – zniszczone domy, zalane ulice i pola, zrujnowana infrastruktura.

Skala strat przerosła najgorsze obawy, a mieszkańcy tych terenów będą musieli zmierzyć się z długotrwałą i kosztowną odbudową. Wiele osób straciło cały dorobek życia, a powrót do normalności może zająć nie tylko miesiące, ale i lata.

Most w Głuchołazach [PRZED I PO KATASTROFIE]

Nasza redakcja była na miejscu wydarzeń podczas tragicznej powodzi, która nawiedziła Polskę. Redaktorzy Emil Lemański i Krzysztof Grzeszczyk nagrali materiał zaledwie kilkanaście godzin przed tym, jak woda porwała tymczasowy most w Głuchołazach.

O godzinie 21, 14 września, poziom wody zagrażającej przerwaniem wałów tymczasowych wynosił zaledwie 50 cm poniżej krytycznego poziomu. Następnego dnia, żywioł nie dał za wygraną – woda przebiła się przez umocnienia, zmiotła zarówno most tymczasowy, jak i drugi, wdzierając się do miasta i zalewając wszystko na swojej drodze.

Wielka woda zalała 32 ha buraków [FILM]

Wśród poszkodowanych przez powódź są także rolnicy. Patryk Kieloch, przedstawiciel Ruchu Młodych Farmerów, opublikował poruszające materiały zniszczonych przez żywioł pól. Woda zalała uprawy, niszcząc plony i przekreślając miesiące ciężkiej pracy.

Wielu rolników stanęło w obliczu całkowitej ruiny, gdyż powódź odebrała im nie tylko tegoroczne zbiory, ale również możliwość dalszej działalności na ten moment. Skala zniszczeń na terenach rolnych jest ogromna.

Rząd Donalda Tuska wprowadza stan klęski żywiołowej w Polsce. Co to oznacza?

Rząd Donalda Tuska podjął decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia, który umożliwia wprowadzenie takiego stanu w sytuacji, gdy siły i środki państwa są niewystarczające do walki z żywiołem. Zgodnie z konstytucją i ustawą o stanie klęski żywiołowej, taki reżim może obowiązywać do 30 dni, a jego przedłużenie wymaga zgody Sejmu. 

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej wiąże się ze zwiększeniem uprawnień władz oraz ograniczeniem niektórych swobód obywatelskich. Eksperci, jak prof. Krzysztof Prokop z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, podkreślają, że jest to środek ostateczny, po który rząd sięga, gdy normalne działania służb nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa obywatelom ani zapobiec skutkom katastrofy. 

Stan klęski żywiołowej umożliwia wprowadzenie nadzwyczajnych środków w celu minimalizacji zagrożeń dla życia, zdrowia i mienia na szeroką skalę.

Zdj: Radio Opole

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x