wtorek, 15 października, 2024
spot_img

Porównanie cen zbóż w kraju, UE i na giełdzie Matif

spot_img

Na załączonych wykresach cen pszenicy i kukurydzy doskonale widać, że rynek krajowy (dotyczy wszystkich krajów UE) naśladuje z pewnym opóźnieniem trendy cenowe z giełdy Euronext-Paryż (dawniej Matif). Paryska giełda porusza się zaś w rytm wyznaczany przez giełdę w Chicago, uwzględniając aktualne zmiany relacji euro do dolara.

Warto zauważyć, że zakres zmian cenowych na rynkach lokalnych jest mniejszy, ponieważ gwałtowne ruchy na rynkach giełdowych kontraktów (głównie futures i opcje) mają często charakter spekulacyjny, a tylko niewielki margines transakcji kończy się dostawą.

W dłuższej perspektywie zwykle o cenach decydują jednak obecne (policzone) i prognozowane relacje popytu do podaży zawarte w cyklicznych raportach (USDA, IGC, FAO, KE, itd.).

Średnie ceny pszenicy w kraju, UE i na Matif

Średnie ceny kukurydzy w kraju, UE i na Matif

Ceny skupu zbóż w kraju w tygodniu kończącym się 8-go września

Raport MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe sześciu (z jedenastu) raportowanych zbóż spadły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 8-go września 2024. Skala zmian była najczęściej niewielka.

Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono na 867 zł/t (880 zł/t – średnio w UE), po spadku o 4 zł/t (-0,4%) w skali tygodnia. W tym samym czasie cena średnia pszenicy kupowanej na cele paszowe spadła o 23 zł do 856 zł/t.

W zakupach przeważały zboża paszowe (51,6%), w tym pszenica stanowiła 19,5%, a kukurydza 10,6% (sucha i mokra).

Cena średnia kukurydzy suchej obniżyła się do 862 zł/t z 869 zł/t tydzień wcześniej. Kukurydza mokra kupowana była średnio po 500 zł/t. Średnia unijna kukurydzy suchej wyniosła w tym czasie 902 zł/t.

Źródło: Min. Rol., KE

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x