Dzięki podpisaniu rozporządzenia Komisji Europejskiej w dniu 17.01.2022 powiaty żuromiński i mławski zostały uwolnione z czerwonej strefy ASF. To bardzo ważna informacja bowiem wymienione rejony są ogromnym zagłębiem produkcji trzody chlewnej. Zmiany dotyczą woj. mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i mają wejść w życie od 19 stycznia br.
Mniej stref czerwonych ale więcej różowych..
Na mocy rozporządzenia zdecydowana część powiatu żuromińskiego (poza gminą Siemiątkowo) i powiatu mławskiego (poza gminą Radzanów, Strzegowo, Stupsk) z obszaru z ograniczeniami III (strefa czerwona) przeniesiono do obszaru z ograniczeniami II (strefa różowa). Ma to szczególne znaczenia dla branży z powodu dużej produkcji żywca wieprzowego w tym rejonie. Niestety są też i złe wieści. Pomimo wyłączenia ważnych dla produkcji powiatów ze strefy czerwonej, KE rozszerzyła zasięg strefy różowej, zwłaszcza na obszarze województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. Sczegółowe informacje na temat obszarów zapowietrzonych znajdują się w rozporządzeniu KE:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32022R0065&from=PL
Po ile tucznik na rynku?
W całej Europie ceny za trzodę chlewną znajdują się na żałośnie niskim poziomie. Choć pojawił się cień nadziei na ożywienie rynku to odnotowane na początku roku przypadki ASF we Włoszech i związane z nim duże ryzyko przeniesienia wirusa do Francji i Holandii zaprzepaściły szansę na podwyżki. W Niemczech ceny na giełdzie VEZG utrzymały się na poziomie 1,23 €/kg (wbc). W krajowych notowaniach pomimo stosunkowo niewielkiej podaży żywca dalej obniżano ceny dla tuczników, średnio o 10 groszy do ok. 5,60 zł/kg kl. E. Dodatkowo polski rynek zalewa wieprzowina z krajów zachodnich co wywiera presję na cenniki. Najgorzej wygląda sprzedaż tuczników właśnie z obszarów zapowietrzonych gdzie za kg można dostać jedynie 3 zł. W strefie różowej ceny za tucznika wahają się od 3 do 3,60 zł/kg a w strefie wolnej od ASF od 3,90 do 4,60 w najlepszym wypadku. Niestety szanse na odrobienie strat z zeszłego roku są znikome. Jeżeli nic się nie zmieni to przy obecnych kosztach hodowli przetrwają tylko największe gospodarstwa.
źródło: eur-lex.europa.eu/ www.wetgiw.gov.pl/ polpig.pl