wtorek, 27 lutego, 2024

Potwierdzono 2 przypadki wirusa ptasiej grypy!

spot_img

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. Ostatnie ostrzeżenia dotyczące możliwego wystąpienia ptasiej grypy w związku ze stwierdzeniem w ostatnim czasie nowych ognisk grypy ptaków na terenie zachodniej Rosji i Kazachstanu stały się faktem.

Lokalne populacje zarażone

Do potwierdzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków doszło w Holandii. Ogniwem okazały się dwa martwe łabędzie. Tamtejsze władze wydały nakaz utrzymywania drobiu w zamknięciu. Nie stwierdzono jeszcze przypadku u drobiu na fermach. Naukowcy z Uniwersytetu w Wageningen odkryli wysoce zjadliwą postać wirusa H5N8 u łabędzi po wcześniejszych infekcjach łabędzi w Rosji i Izraelu w tym roku. Wirus został prawdopodobnie wprowadzony do Holandii przez inne (wędrowne) gatunki ptaków, po czym zarażono lokalne populacje ptaków.

Czy to początek problemów jak z ASF?

            Na własne oczy, możemy zobaczyć jak nieprzewidywalne i zbierające śmiertelne żniwo są wirusy. W naszym przypadku nieznany nam COVID-19, w przypadku świń afrykański pomór świń, który pogrąża rynek trzody chlewnej z tygodnia na tydzień. Polska doświadczyła ptasiej grypy i poniosła z tego powodu wielomilionowe straty. W obecnej sytuacji, gdy doświadczamy kryzysu w niemalże każdej gałęzi gospodarki pojawienie się HPAI (wysoce zjadliwej grypy ptaków) w kraju może zmieść polskich hodowców z planszy a odbudowa potrwa dłużej niż chwilę. W związku z tym  przypominamy o rekomendacjach Głównego Inspektoratu Weterynarii dostępne pod linkiem :

Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/grypa-ptakow

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x