Co znajdziesz w artykule?
Odchwaszczanie kukurydzy jest kluczowym elementem jej uprawy, mającym na celu zapewnienie optymalnych warunków wzrostu i rozwoju roślin. Właściwe zarządzanie chwastami na polu wpływa na poprawę plonowania, poprzez ograniczenie konkurencji o składniki odżywcze, wodę i światło.
Kukurydza jako gatunek ciepłolubny i uprawiany w szerokim rozstawie rzędów jest bardzo wrażliwa na konkurencję ze strony chwastów. Wpływa na to dość powolna dynamika wzrostu roślin, szczególnie w pierwszych fazach rozwojowych. Powoduje to, że zabieg odchwaszczania jest jednym z najważniejszych elementów agrotechniki kukurydzy, której łączna powierzchnia uprawy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln hektarów.
Odchwaszczanie kluczowe w kukurydzy
W okresie po wschodach kukurydzy, trwają również wschody chwastów ciepłolubnych, takich jak m.in. chwastnica jednostronna i szarłat szorstki, komosa biała czy rdestówka powojowata. W warunkach chłodnej wiosny może okazać się, że wschody chwastów będą jednak wydłużone, warto wówczas decydować się na substancje o wydłużonym okresie działania. Podejmując decyzję o wyborze substancji czynnych herbicydów do odchwaszczania kukurydzy warto również znać historię stanowiska pod względem występującej presji ze strony chwastów. Zdarza się jednak, że plantator nie ma takiej wiedzy, wówczas istotne jest aby decydować się na substancje o szerokim spektrum zwalczanych chwastów.
Nalistnie i doglebowo o wydłużonym działaniu
Kompleksowym rozwiązaniem do odchwaszczania kukurydzy jest pakiet trzech herbicydów łączących w sobie kilka substancji czynnych o różnym mechanizmie działania i szerokim oknie aplikacji. Taką propozycją jest TEZOSAR® EXTRA BOX, w skład którego wchodzą Nikosar® 060 OD, Juzan® Extra 100 SC i Tezosar® 500 SC. To połączenie nikosulfuronu, który odznacza się szerokim działaniem nalistnym na chwasty jedno- i dwuliścienne i jest w pełni selektywny dla kukurydzy, z mezotrionem oraz terbutyloazyną. Mezotrion z kolei działa nalistnie i doglebowo, a terbutyloazyna działając doglebowo i systemicznie, wzmacnia i wydłuża efekt chwastobójczy zastosowany w takiej mieszaninie herbicydów. Wydłużone działanie zapobiega występowaniu zachwaszczenia wtórnego nawet do 6 tygodni po wykonaniu zabiegu. Kolejną zaletą takiego zestawu jest dość szerokie okno aplikacyjne – od 2 do 6 liści, co w przypadku wystąpienia np. majowych przymrozków, daje plantatorowi możliwość przesunięcia zabiegu, by nie nakładał on się na moment wystąpienia stresów abiotycznych, na które kukurydza jest szczególnie wrażliwa. Trzy różne substancje – z grupy sulfonylomoczników, z grupy trójketonów i grupy triazynów zapewnia wysoką skuteczność chwastobójczą i wpisuje się w program przeciwdziałania występowaniu odporności chwastów.
Łatwość stosowania
Pakiet herbicydowy TEZOSAR EXTRA BOX został tak zaplanowany, aby w łatwy sposób mógł być aplikowany zarówno na dużych plantacjach, jak i mniejszych areałach. Producent przygotował pakiet w trzech wariantach wielkościowych, na około: 1,4 ha, 7 ha i 14 ha. Ponadto trzy różne substancje czynne to także szerokie spektrum zwalczanych chwastów – zarówno jednoliściennych, jak i dwuliściennych, m. in. najczęściej występującej chwastnicy jednostronnej, fiołka polnego, gwiazdnicy pospolitej czy komosy białej. Szerokie okno aplikacji (od BBCH 12 do BBCH 16) to także większe pole manewru dla plantatora, w sytuacji gdy trudno znaleźć optymalne okno pogodowe do przeprowadzenia zabiegu.