W poniedziałek z zachodu dotarł do Polski chłodny front atmosferyczny. Przed jego nadejściem wystąpiła linia zbieżności wiatru, która sprzyjała intensyfikacji burz. W efekcie miały miejsce obfite opady deszczu, silne wiatry oraz lokalne gradobicia, które spowodowały znaczne szkody.
Poniedziałkowa nawałnica przyniosła szereg zniszczeń
Nawałnice, które przeszły przez zachodnią część Polski, spowodowały szereg szkód, takich jak zerwane dachy, uszkodzone linie energetyczne, zalane piwnice, zniszczone drogi, tunele oraz połamane gałęzie i wyrwane drzewa. Nawałnica wywołała dotkliwe skutki, zwłaszcza w powiecie nowotomyskim oraz powiecie kościańskim, w tym w mieście Kościan oraz gminach Kościan i Śmigiel.
W Kościanie, deszcz zalał wszystkie trzy tunele: na ul. Gostyńskiej, Młyńskiej i w Nacławiu. Ulice Surzyńskiego i Nacławska stały się rwącymi potokami, a studzienki nie były w stanie odebrać tak dużego przepływu wody. Wiele piwnic przy wymienionych ulicach zostało zalanych. Dodatkowo, ul. Igłowicza w Kościanie również została zalana, co uniemożliwiło mieszkańcom wyjazd z kilku posesji.
W miejscowości Nowe Białcze w powiecie nowotomyskim, wiatr powalił kilka drzew, z których jedno uszkodziło jezdnię swoimi korzeniami. Wielu miejscach leżały połamane gałęzie różnej wielkości. Ponadto, zerwane linie energetyczne spowodowały przerwy w dostawach prądu.
To jeszcze nie koniec burz
Warto odnotować, że główne, intensywne burze w Polsce, będące wynikiem przesuwania się ciepłego powietrza na wschód i oznaczające zakończenie fali upałów, jeszcze się nie skończyły. Prognozowane są na 12 lipca. W tym dniu chłodny front atmosferyczny przemieszczać się będzie z zachodu na wschód kraju, powodując wzmożoną liczbę i zorganizowanie burz, w tym burz wielokomórkowych i superkomórek, które mogą charakteryzować się silnym wiatrem, obfitymi opadami deszczu i gradem.
źródło: elka.pl; opalenica.naszemiasto.pl; obserwatorzy.info