Co znajdziesz w artykule?
Ponad 3 000 świń do likwidacji
Trzy kolejne ogniska ASF
Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii na podstawie wyników badań laboratorium w Puławach, na terenie Polski wyznaczono trzy kolejne w tym roku ogniska ASF. Tym razem w województwach: lubelskim (2 ogniska) i podkarpackim (1 ognisko).
Gorajec-Zagroble-Kolonia
Ognisko ASF nr 10 – zostało wyznaczone w gospodarstwie położonym w miejscowości Gorajec-Zagroble-Kolonia, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim. W gospodarstwie tym utrzymywano 339 świń (85 prosiąt, 72 warchlaki, 138 tuczników, 41 loch oraz 3 knury). Ognisko znajduje się na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
Ułazów
Ognisko ASF nr 11 – znajduje się w gospodarstwie, w którym utrzymywano 30 świń (24 tuczniki, 5 loch i 1 knur). Gospodarstwo usytuowane jest w miejscowości Ułazów, w gminie Stary Dzików, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim. Ognisko wykryto na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
Smoryń
Ognisko ASF nr 12 – wykryto je w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2648 świń (tuczników). Gospodarstwo to położone jest w miejscowości Smoryń, w gminie Frampol, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Ognisko położone jest na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE.
Wdrożono procedury likwidacyjne
We wszystkich trzech wyżej opisanych przypadkach, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła przewidziane prawem procedury likwidacji ognisk choroby. Podstawą do tego jest rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: GIW
Foto: Pixabay