piątek, 13 września, 2024
spot_img

POMOC PO PRZYMROZKACH 2024 [Stawki, kryteria i terminy]

Na pomoc po przymrozkach czeka wielu sadowników. Tegoroczne przymrozki, które wystąpiły na początku okresu wegetacyjnego, zniszczyły zawiązki owoców i znacząco wpłynęły na plony, szczególnie w uprawach sadowniczych. W odpowiedzi na te trudności, rolnicy mogą liczyć na wsparcie finansowe. Dowiedz się, kto może się ubiegać o pomoc, jakie są stawki, oraz jakie są kluczowe terminy składania wniosków.

Kto może ubiegać się o pomoc po przymrozkach?

Pomoc po przymrozkach 2024 będzie dostępna dla producentów rolnych, którzy:

  1. Spełniają kryteria dotyczące szkód: Muszą mieć szkody w roślinnej produkcji rolnej na poziomie przekraczającym 30% średniej rocznej produkcji rolnej z lat 2021–2023, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości tej produkcji.
  2. Doświadczyli przymrozków lub gradobicia: Szkody muszą wynikać z przymrozków wiosennych, które wystąpiły w okresie od 15 kwietnia do 30 kwietnia 2024 roku, lub gradobicia w okresie od 1 maja do 31 maja 2024 roku.
  3. Złożyli wniosek o płatności bezpośrednie: Wnioskodawca musi zadeklarować na wniosku o płatności bezpośrednie co najmniej jedną z upraw wymienionych w załączniku do projektowanego rozporządzenia.

Jakie są stawki pomocy po przymrozkach?

W projekcie rozporządzenia określono szczegółowe stawki pomocy dla różnych rodzajów upraw. Oto, jakie kwoty mogą otrzymać rolnicy:

  • Sadownicy uprawiający agrest, aronię i porzeczkę:
    • 1 500 zł/ha za straty plonu od 40% do <55%
    • 2 000 zł/ha za straty plonu od 55% do <70%
    • 3 000 zł/ha za straty plonu ≥70%
  • Sadownicy uprawiający brzoskwinie, czereśnie, grusze, jabłonie, morele, orzechy włoskie, śliwy, wiśnie:
    • 2 500 zł/ha za straty plonu od 40% do <55%
    • 3 500 zł/ha za straty plonu od 55% do <70%
    • 5 000 zł/ha za straty plonu ≥70%
  • Sadownicy uprawiający borówki, jeżyny, maliny, truskawki, winorośl:
    • 3 000 zł/ha za straty plonu od 40% do <55%
    • 4 000 zł/ha za straty plonu od 55% do <70%
    • 6 000 zł/ha za straty plonu ≥70%

Warto pamiętać, że jeśli plantacja była ubezpieczona, a ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie, pomoc będzie pomniejszona o 65% wypłaconego odszkodowania.

Przymrozki w sadzie. Zdj:Canva

Terminy składania wniosków o pomoc po przymrozkach

Wnioski o pomoc po przymrozkach można składać od 1 października 2024 roku do 22 października 2024 roku w Biurach Powiatowych ARiMR. Decyzje mają być wydane do 6 grudnia 2024 roku. Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział, że pomoc ma być wypłacana od połowy października, co pomoże rolnikom w kontynuowaniu produkcji.

Wyznaczone obszary bez pomocy

Niektóre obszary zostaną wyłączone z pomocy. Do wytypowania obszarów, które nie będą objęte wsparciem, wykorzystano dane Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa oraz Instytutu Ogrodnictwa, które wskazują na mniejsze ryzyko uszkodzeń w uprawach owoców i winorośli w określonych powiatach.

Obecne kryteria przyznawania wsparcia są niesprawiedliwe!

Podlaska Izba Rolnicza wskazuje, że obecne kryteria przyznawania wsparcia są niesprawiedliwe, gdyż nie uwzględniają faktu, że ujemne temperatury oraz gradobicia występowały również w innych okresach. W związku z tym, Izba apeluje do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o przedłużenie okresów kwalifikujących do pomocy. Propozycja zakłada objęcie wsparciem szkód spowodowanych gradem do 30 czerwca 2024 r., a w przypadku przymrozków wiosennych – do 31 maja 2024 r.

Potwierdzeniem wystąpienia przymrozków w maju i gradobicia w czerwcu są protokoły sporządzone przez Komisje Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które oszacowały straty na ponad 30% średniej rocznej produkcji w gospodarstwie rolnym. Dodatkowo, rolnicy z Podlasia domagają się uwzględnienia powiatów bielskiego, hajnowskiego, siemiatyckiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego, które obecnie są wykluczone z pomocy. Jak podkreśla Izba, również w tych rejonach wystąpiły poważne szkody, a rolnicy potrzebują wsparcia, by przetrwać ten trudny czas.

źródło: WIR

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

2 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
13 dni temu

A ubezpieczenie .Dlaczego się nie ubezpieczają.Dlaczego moje podatki idą na pokrycie strat .Powinni się ubezpieczyć .Dopplaty do wszystkiego to chore.

Vipo
Vipo
9 dni temu
Reply to  jan

Bo żadna firma ubezpieczeniowa ,nie chciała i nie chce ubezpieczyć ,dla tego się nie ubezpieczają .Tak dla pana informacji i jasności jak pan nie wie 😠😔

Roman
Roman
6 dni temu

Witam a jeśli nie mam ubezpieczenia upraw to czy stawki będą pomniejszane o 50% ?

Beata
Beata
1 dzień temu

A co w przypadku gdy średnia roczna jest na poziomie 39,46 .A stawki są od 40 %

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

4
0
Would love your thoughts, please comment.x