Co znajdziesz w artykule?
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się do postulatów Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie wsparcia producentów wieprzowiny w Polsce. Minister wyjaśnił, że działania Ministerstwa i Głównego Lekarza Weterynarii służą ograniczeniu obowiązujących restrykcji sanitarnych.
Dopłaty do przechowywania
Minister Ardanowski wspomniał też, że podczas nieformalnego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej w trakcie którego rozmawiano o kryzysowej sytuacji w rolnictwie związanej z pandemią COVID-19, strona polska, wskazując na odnotowany na przełomie kwietnia i maja br. gwałtowny spadek cen skupu żywca wieprzowego stwierdziła, że należy niezwłocznie uruchomić dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny w ramach interwencji rynkowej przewidzianej w przepisach w sprawie wspólnej organizacji rynku produktów rolnych.
Postulat ten został również zgłoszony na posiedzeniu Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych w Brukseli. Jednak stanowisko Komisji Europejskiej było odmowne.
PROW pomoże rolnikom?
W tej sytuacji, jak informuje J.K. Ardanowski, Ministerstwo prowadzi intensywne prace nad wprowadzeniem do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 nowego działania tj. instrumentu wsparcia p.n.: Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19.
„Instrument ten jest jednorazowym, nadzwyczajnym mechanizmem wsparcia będącym odpowiedzią na problemy z płynnością finansową zagrażającą ciągłości prowadzonej działalności rolniczej w sektorach najbardziej poszkodowanych w wyniku tego kryzysu. Jak wynika z przeprowadzonych analiz, pomoc w ramach ww. instrumentu wsparcia może trafić do kilku sektorów, w tym do producentów świń utrzymujących lochy w gospodarstwie. Zakłada się, że nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach ww. instrumentu wsparcia zostanie uruchomiony w II połowie 2020 roku.” – wyjaśnił Minister Ardanowski.
Pieniądze na zapobieganie ASF
Ponadto, jak zaznaczył Minister Ardanowski, w ramach poddziałania 5.1. „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, rolnicy, prowadzący produkcję świń w ilości co najmniej 50 sztuk, mogą ubiegać się o przyznanie pomocy na inwestycje, które zabezpieczają gospodarstwo przed przeniesieniem wirusa ASF.
Wsparcie na zabezpieczenie chlewni
Przypomnijmy: pomoc obejmuje: wykonanie ogrodzenia chlewni wraz z terenem koniecznym do realizacji obsługi świń, w tym miejsca, w których składuje się paszę, ściółkę oraz sprzęt do obsługi świń, utworzenie lub zmodernizowanie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, zakup urządzeń do dezynfekcji, wykonanie inwestycji umożliwiających utrzymywanie świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach.
Maksymalna kwota wsparcia dla beneficjenta wynosi 100 000 zł. Pomoc stanowi refundację do 80 % kosztów kwalifikowalnych operacji.
Natomiast w przypadku inwestycji dotyczących wykonania ogrodzenia, zastosowano uproszczoną formę kosztów. Pomoc przyznaje się na podstawie standardowych stawek jednostkowych za wykonanie ogrodzenia, które wynoszą:
- 1 metra bieżącego ogrodzenia 200 zł;
- bramy— 1 820 zł;
- furtki —6 10 zł.
Kwotę pomocy w przypadku standardowych stawek jednostkowych wypłaca się do wysokości 80% ustalonych stawek.
Zachowanie genów i obszary zagrożone
Minister poinformował też, że wprowadzone zostaną zmiany w ww. poddziałaniu 5.1 PROW, polegające na możliwości przyznawania wsparcia rolnikom, uczestniczącym w Pakiecie 7. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie, Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.
Natomiast odnosząc się do kwestii pomocy dla producentów rolnych prowadzących chów lub hodowlę świń na obszarach z ograniczeniami, na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń, Minister stwierdził, że pomoc ta mogła być udzielana (zgodnie ze zgłoszeniem do Komisji Europejskiej) do 31 grudnia 2019 r. I w konsekwencji, w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji na 2020 r. nie zostały zaplanowane środki na udzielanie tego rodzaju pomocy.
Jeśli będą oszczędności
Minister Ardanowski zapewnił jednak, że:
„W przypadku wygospodarowania oszczędności w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozważona zostanie możliwość uruchomienia pomocy dla producentów rolnych prowadzących chów lub hodowlę świń na obszarach z ograniczeniami na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń.”
Ponadto Minister odniósł się do kwestii tzw. regionalizacji stref zagrożenia ASF (o co także pytała KRIR). W tym przypadku szef resoru zaznaczył, że tego rodzaju regulacje leżą w gestii KE, a informacje są na bieżąco przekazywane. Natomiast Główny Lekarz Weterynarii monitoruje sytuację i na w sposób kieruje wnioski o zmiany oznaczeń stref.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KRIR, MRiRW