środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Polskie organizacje rolnicze z państwowym wsparciem

spot_img

Podczas środowego (11 sierpnia br.), posiedzenia Sejm RP przyjął nowelizację Ustawy o izbach rolniczych zakładającą m.in. dalsze dofinansowanie z budżetu państwa kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w międzynarodowych federacjach rolnych w Unii Europejskiej. 

Rząd docenił działania 

Nowelizacja zyskała wcześniej poparcie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Rządu. 
Rada Ministrów i MRIRW przy okazji prac nad nowelizacją mocno akcentowały rolę polskich organizacji w ustalaniu i negocjowaniu korzystnych dla krajowych rolników warunków wsparcia i udziału m.in. w ramach przygotowywanej do wdrożenia nowej Wspólnej Polityki Rolnej dla Unii Europejskiej na lata 2023-2027.  

Odrzucone poprawki Senatu

Sejm RP odrzucił natomiast poprawki Senatu, który wnioskował o rozszerzenie zakresu regulacji ustawy o Krajową Radę Spółdzielczą tak, by koszty związane z jej uczestnictwem w ramach międzynarodowej federacji organizacji rolniczych i spółdzielczych COPA-COGECA także mogły zyskać wsparcie. Przypomnijmy, że argumentem przeciwko tego rodzaju uzupełnieniu był akcentowany przez MRIRW brak informacji o dopełnieniu formalności KRS związanych udziałem w COPA-COGECA.

KRIR pośrednikiem dotacji 

Ostatecznie przyjęte przez Sejm RP przepisy zakładają, że w latach 2021–2026 koszty uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych, społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych, a także  stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA) oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych UE (GEOPA) będzie ponosiła Krajowa Rada Izb Rolniczych. KRIR natomiast zyska na to dotację celową z budżetu państwa. 

Składki i obsługa 

Chodzi tu przede wszystkim o pokrycie wysokich jak na polskie warunki składek członkowskich polskich organizacji rolniczych w europejskich międzynarodowych organizacjach. Dofinansowane zostaną też koszty związane z językową i techniczną obsługą udziału polskich organizacji w działaniach związkowych struktur w UE. Znowelizowana ustawa czeka na podpis Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Źródło i foto: Kancelaria Sejmu RP

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x