czwartek, 21 listopada, 2024
spot_img

Polska została dyniowym liderem na rynku UE drugi rok z rzędu. Ile dyni produkujemy rocznie?

spot_img

W Polsce produkcja oraz handel dyniami staje się coraz bardziej dynamiczny. Według danych z Eurostatu z 2021r. zebrano szacunkowo 289 600 ton dyń. To drugi rok z rzędu, gdy Polska zostaje dyniowym liderem i wszystko wskazuje na to, że jeszcze wiele możemy pokazać.

Polska została dyniowym liderem na rynku UE drugi rok z rzędu. Ile dyni produkujemy rocznie?
zdj: Archiwum AP

Dyniowa rewolucja w Polsce 

Przyglądając się europejskiej hodowli dyń Eurostat zwrócił, uwagę, że około 88 proc. wszystkich tych warzyw i tykw w 2021 roku w Europie wyprodukowano w zaledwie pięciu państwach. Na ich czele znalazła się właśnie Polska. Dokładne liczby wyglądają następująco:  

  • Polska – 289 600 ton,  
  • Francja – 221 980 ton, 
  • Hiszpania – 151 620 ton, 
  • Portugalia – 126 590 ton, 
  • Niemcy – 99 080 ton. 
Polska wyprodukowala w 2021 289 600 ton dyni
źródło: eurostat

Zasługuje to na szczególną uwagę, ponieważ w 2020 r. produkcja dyń wyglądała następująco: w Polsce (163 900 ton), Hiszpanii (143 850 ton), Francji (126 230 ton), Portugalii (121 060 ton) i Niemcy (86 890 ton). Z kolei państwami członkowskimi UE, które wyprodukowały najwięcej dyni i dyni w 2019 r., były Francja (129 400 ton) i Hiszpania (129 100 ton). Innymi głównymi producentami dyni w 2019 r. były Niemcy (86 000 ton), Portugalia (72 700 ton) i Polska (68 500 ton). Jak widać przeskok produkcyjny w Polsce w ciągu 3 lat jest ogromny. 

Zainteresowanie produkcją dyni w Polsce

Dynia cieszy się rosnącą popularnością wśród producentów. Nie wiążą się z nią intensywne koszty, jest stosunkowo łatwa w uprawie i bez obecności zbyt wielu znaczących szkodników, przed którymi należy chronić to skromne warzywo. Nie dziwi więc, że rolnicy zaczęli coraz bardziej zwracać uwagę na sektor dyni. Poza sferą dużych gospodarstw handlowych w ostatnich latach nastąpiła również eksplozja większej liczby działalności butikowych i dedykowanych farm dyni. Obserwować ten dynamicznie wzrastający trend możemy chociażby na Farmie Dyń pod Warszawą. Otwarty przez Krzysztofa Chojnackiego, jego projekt stał się jedną z ulubionych sezonowych atrakcji stolicy, sięgającymi 2000 odwiedzających dziennie w weekendy. To mówi samo za siebie!

W Polsce w ciągu ostatnich kilku lat otwarto wiele podobnych gospodarstw, z których jednym z bardziej znanych jest park w Wawrzeńczycach niedaleko Krakowa. Zawiera labirynt w polu kukurydzy, dyniową szachownicę i ponad 100 światowych odmian dyni na sprzedaż w sklepie rolniczym. Ale nie tylko te tematyczne wiejskie zagrody urzekły publiczność. Na przykład w Warszawie w Galerii Północnej trzeci rok z rzędu otworzono Dyniowy Ogród z zabawnymi strachami na wróble i dyniową wieżą. Z kolei w październiku we Wrocławiu, Ogród Botaniczny został wykorzystany jako miejsce festiwalu dyni, podczas którego padł polski rekord najcięższej dyni w kraju po tym, jak jedna sztuka ważyła oszałamiające 898,5 kilograma.

Jak widać, produkcja Dyni w Polsce ma potencjał i coś czujemy, że ten sektor może nam jeszcze wiele pokazać!

źródło:eurostat.eu; next.gazeta.pl

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x