wtorek, 20 lutego, 2024

Polska zadeklarowała odejście od węgla! Zmiana uderzy w rolników

spot_img

W trakcie szczytu klimatycznego COP26, który odbywa się w szkockim Glasgow, Polska zobowiązała się na stopniowe odejście od węgla. Informację przekazał brytyjski rząd.

Koniec węgla do 2040 r.

190 krajów i organizacji połączyły siły i uzgodniły cel zakończenia nowych inwestycji węglowych i konieczność odejścia od energetyki węglowej. Polska dołączyła do antywęglowej koalicji 18 krajów. Porozumienie zakłada odejście od węgla państw rozwijających się do 2040 r. Wśród krajów nowej koalicji oprócz Polski znalazły się Wietnam, Egipt, Chile i Maroko. Wśród przyjętych założeń są m.in. rezygnacja z nowych inwestycji w węgiel, znaczący rozwój czystych technologii i efektywności energetycznej, sprawiedliwa transformacja dla pracowników sektora węglowego.

Morawiecki obwinia największe gospodarki za kryzys klimatyczny

Podczas trwania szczytu klimatycznego COP26 Polskę reprezentuje Mateusz Morawiecki. W opinii premiera pakiet klimatyczny wynegocjowany przez Polskę jest dobrym pakietem o ile nie będzie dochodziło do żadnego szantażu po stronie innych elementów polityki europejskiej. 

„Próba zabrania jakichkolwiek środków na pewno nie tylko nie będzie miała nic wspólnego ze sprawiedliwą transformacją, ale jednocześnie będzie oznaczała, że szantaż polityczny z Brukseli dominuje nad osiąganiem także celów klimatycznych” – powiedział premier. Dodał też, że bez właściwego udziału największych gospodarek na świecie nie tylko nie będziemy mieli ani sprawiedliwej transformacji klimatycznej, ani żadnej transformacji klimatycznej.

„Jeżeli najbogatsze kraje nie chcą łożyć na transformację energetyczną, a same przez 100 czy 200 lat znakomicie wykorzystywały paliwa kopalne, świadczy to tylko o ich hipokryzji”. – zaznaczył.

Co oznacza odejście węgla dla rolników?

Paliwo kopalne są najtańszym i najłatwiej dostępnym nośnikiem energii. Odejście od ich stosowania będzie wiązało się ze znacznym wzrostem nakładów finansowych w gospodarstwach rolnych. Przełoży się to przede wszystkim również na ceny produkcji surowców rolnych a następnie samej wartości żywności w handlu. W najgorszym scenariuszu bezpieczeństwo żywnościowe zostanie zagrożone. Tak rewolucyjne zmiany wymagają stworzenia planu, którego niestety na tą chwilę nie ma. Głos rolników pomógłby rozwiązać wszelkie nieścisłości jednak nikt nie pyta ich o zdanie choć są kluczowym elementem gospodarki…

Źródło:onet
zdj:unsplash

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x