poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Polska pszenica popłynie do USA?

spot_img

Rzadkością na rynku są ostatnie zakupy francuskiej pszenicy przez Chiny, ale jeszcze bardziej niezwykłe są pogłoski o sprzedaży polskiej, a być może niemieckiej pszenicy do Stanów Zjednoczonych (należą do czołowych producentów i eksporterów pszenicy).

W sezonie 2021/22 nasz eksport zbóż poza UE spadł o ponad 40%

Handlowcy informują, że około 100 000 ton pszenicy z Polski zostało kupionych w zeszłym tygodniu przez amerykańskich młynarzy w celu wysyłki na wschodnie wybrzeże USA po cenach CIF co najmniej 50 do 75 dolarów za tonę taniej niż kosztuje amerykańska twarda czerwona pszenica ozima, wliczając w to transport. Aktualnie mówi się, że polską pszenicę można wysłać na Florydę w cenie od 360 do 370 dolarów za tonę CIF. Zainteresowanie amerykańskich nabywców pszenicą z UE utrzymywało się w tym tygodniu, ale nie było potwierdzenia, czy rzeczywiście doszło do zawarcia transakcji.

Od początku sezonu 2022/23, do 20-go listopada Polska wyeksportowała poza UE 1,080 mln ton pszenicy, w porównaniu do 0,735 mln ton w analogicznym okresie sezonu 2021/22. Oznacza to wzrost naszego eksportu do innych niż unijni odbiorców aż o 32% r/r.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE, ukragroconsult

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x