Polska zawiesiła import produktów rolnych pochodzących lub importowanych z Ukrainy do 30 czerwca 2023 r. Poinformował o tym Minister Rozwoju i Technologii RP Waldemar Buda, który opublikował stosowne rozporządzenie na Twitterze.
Zgodnie z dokumentem zakazem importu objęte są zboża, cukier, sucha pasza, nasiona, chmiel, len i konopie, owoce i warzywa, przetwory owocowo-warzywne, wino, wołowina i cielęcina, mleko i produkty mleczne, wieprzowina, jagnięcina i koza, jaja , drób, alkohol etylowy pochodzenia rolniczego, produkty pszczele i inne produkty.
Węgry tymczasowo zakazały importu zbóż, nasion oleistych i niektórych innych produktów rolnych z Ukrainy.
Poinformował o tym portal24.hu, powołując się na ministra rolnictwa Istvana Nagya.
„Rząd jest zaangażowany w reprezentowanie interesów węgierskich rolników i w przypadku braku skutecznych środków ze strony Unii Europejskiej, podobnie jak Polska, wprowadzi czasowy zakaz importu zbóż i nasion oleistych z Ukrainy oraz niektórych innych produktów rolnych na Węgry” — powiedział Istvan Nagy.
Według niego ograniczenie to potrwa do 30 czerwca 2023 r. W tym czasie Unia Europejska będzie mogła znaleźć rozwiązanie obecnej sytuacji, gdyż kontynuacja obecnych trendów rynkowych spowoduje poważne szkody dla węgierskiego rolnictwa. Zdaniem Nagya ukraińskie rolnictwo, stosujące praktyki produkcyjne, które są już niedozwolone w UE, a co za tym idzie, przy wyjątkowo niskich kosztach produkcji, zaczęło eksportować na rynek europejski duże ilości drobiu, jaj i miodu, dodatkowo obok zbóż i nasion oleistych. Uniemożliwiło to rolnikom węgierskim i środkowoeuropejskim sprzedaż swoich produktów.
Bułgaria rozważa wprowadzenie zakazu importu ukraińskiego zboża
Bułgarski rząd rozważa wprowadzenie zakazu importu ukraińskiego zboża na wzór Polski i Węgier. Poinformował o tym pełniący obowiązki ministra rolnictwa Jawor Gieczew, jak podaje lokalne wydanie „Радио Болгария” (Radio Bułgaria).
„Interesy Bułgarii muszą być chronione. Ponadto, teraz, gdy oba kraje już postąpiły w ten sposób, jeśli nie zareagujemy, nagromadzenie (zboża) w Bułgarii może wzrosnąć” – powiedział.
Przed oświadczeniem rozmawiał na ten temat ze swoimi odpowiednikami z sześciu krajów. Twierdzi, że Bułgaria skierowała tę sprawę do Brukseli we wrześniu 2022 r. Obecnie trwają negocjacje między resortami w sprawie ukraińskiego zboża.
Przypominamy, że węgierski rząd ogłosił zakaz importu zboża z Ukrainy i powiązał to z podobnymi działaniami Polski i Słowacji. Dla wyjaśnienia, Słowacja zawiesiła jedynie przetwórstwo pszenicy importowanej z Ukrainy, ponieważ wykryła zwiększoną ilość pozostałości pestycydów.
Na działania Polski i Węgier zareagowała Komisja Europejska
KE stwierdziła, że polityka handlowa jest wyłączną kompetencją UE i jednostronne działania są niedopuszczalne. Wezwano rządy Polski i Węgier do wyjaśnień.
Źródło: ukragroconsult, MRiRW
Różnica między polską a Węgrami jest taka że polska zakazała importu i dalej importuje a Węgry są konsekwentne