Podczas piątkowej sesji (21 maja br.), Sejm RP uchwalił Ustawę o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. Rządowy projekt zakłada, że jeszcze w tym roku zakończy się proces konsolidacji spółek rolno-spożywczych w jedną Polską Grupę Spożywczą.
Rząd dokapitalizuje KSC
Na obecnym etapie, dzięki ustawie Rząd będzie mógł dokapitalizować Krajową Spółkę Cukrową, co będzie podstawą utworzenia Polskiej Grupy Spożywczej. Grupę stworzyć ma KSC S.A. wraz z trzynastoma innymi kluczowymi spółkami rolno-spożywczymi. Będzie to dziewięć podmiotów hurtowych, dwa zakłady przemysłu ziemniaczanego, dwie stacje hodowli roślin, unasienniania i rozrodu zwierząt. Konsolidacja polegać ma też na podniesieniu kapitału zakładowego „Polskiego Cukru” poprzez wniesienie przez Skarb Państwa udziałów powyższych spółek w zamian za akcje o podwyższonym kapitale. Rząd zakłada także większy udział plantatorów i rolników w tym przedsięwzięciu. Planuje się m.in. emisję nowych akcji Krajowej Spółki Cukrowej adresowanych przede wszystkim do plantatorów związanych umowami kontraktacji z KSC, a także do pracowników spółki. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ma też umożliwić Skarbowi Państwa objęcie akcji w KSC z możliwością prawa głosu.
6 lat i różne nazwy
W trakcie sejmowej debaty posłowie przypomnieli, że proces konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej trwa już od 6 lat. Wcześniej miał to być narodowy holding spożywczy, później polski holding spożywczy.
Podczas debaty wyrażano też obawę, że nowy, silny podmiot może dyktować ceny skupu buraka lub innych produktów rolnych, rozdrobnionym rolnikom, którzy będą mieli mniej do powiedzenia. Ostatecznie jednak, mimo wielu krytycznych opinii nie wniesiono do projektu żadnych poprawek. Natomiast głosowanie wyglądało następująco: za przyjęciem ustawy było 313 posłów, przeciwko było dwóch, a wstrzymało się 132. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Źródło i foto: Kancelaria Sejmu RP