wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Polska chce od UE 1 mld euro na zwiększenie tranzytu zboża z Ukrainy

spot_img

Jak informuje APK Inform Polska przedstawiła Unii Europejskiej propozycje inwestycji niezbędnych do usprawnienia tranzytu produktów rolnych z Ukrainy przez granicę polsko-ukraińską. Łączna kwota inwestycji niezbędnych do rozwoju niezbędnej infrastruktury szacowana jest na ok. 1 mld euro.

Z dokumentów wynika, że rozbudowa terminali granicznych dla dużych ciężarówek (Dorohusk – Jagodzin, Hrebenne – Rawa Ruska, Korczowa – Krakowiec) oraz infrastruktury kolejowej w Przemyślu wymaga około 500 mln euro, a Polska traktuje te inwestycje jako priorytetowe. Pozostałe 500 mln euro powinno zostać przeznaczone m.in. na modernizację kolejowych przejść granicznych między Polską a Ukrainą, budowę terminali cargo oraz rozbudowę infrastruktury kontroli przewozów towarowych na granicy.

Według stałego przedstawiciela Polski przy UE Andrzeja Sadosia, „Polska chce za 1,5 roku zwiększyć tranzyt ukraińskiego zboża do krajów trzecich, zwłaszcza do Afryki”. „Ale to wymaga inwestycji i ponawiamy nasze konkretne prośby do Komisji Europejskiej o zwiększenie przepustowości infrastruktury” –  podkreślił.

Urzędnik dodał też, że Polska nadal wspiera wszelkie działania mające na celu poprawę funkcjonowania tzw. „szlaków solidarnościowych” dla eksportu ukraińskich produktów rolnych.

Równocześnie polski rząd poinformował, że nie rezygnuje z zamiaru przedłużenia obowiązującego do 15 września zakazu importu ukraińskich produktów rolnych.

Źródło: APK Inform

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Edyta
Edyta
10 miesięcy temu

Jak unia nie da to są ruskim onucami, są przeciwko ukrainie a co najważniejsze chcą by poumierały afrykańskie dzieci z powodu głodu gdy nie będzie u nich ukraińskiego zboża. Zobaczymy czy unia to mordercy czy nie.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x