sobota, 11 stycznia, 2025

Pogoda w Argentynie wpływać będzie na ceny kukurydzy i soi

spot_img

Ulewne deszcze w listopadzie 2024 r. zapewniły doskonałe warunki wzrostu kukurydzy i soi w Argentynie i złagodziły typowe skutki La Nina. Jednak w grudniu było mało deszczu. Prognozy sugerują, że warunki suszy mogą się pogorszyć w nadchodzącym tygodniu. Narastająca susza może doprowadzić do wyższych cen soi i kukurydzy, a pośrednio również na ceny pszenicy i rzepaku. Jednak terminowe i silne deszcze w lutym mogą potencjalnie uratować sytuację.

W zeszłym tygodniu Buenos Aires Grains Exchange poinformowała, że susza zaczyna wpływać negatywnie na uprawy soi i kukurydzy. Stres wodny z potencjalnymi stratami plonów występuje w południowych obszarach upraw kukurydzy, a powierzchnia soi z wystarczającą ilością wody zmniejszyła się o 7 punktów procentowych do ciągle dużych 81% całkowitej powierzchni upraw.
Jednak giełda zauważyła, że ​​dwie główne uprawy dobrze sobie radzą dzięki odpowiedniej wilgotności z deszczów w ostatnich miesiącach 2024 r.

Obawy pogodowe wsparły ostatnie wzrosty na rynku zbóż i oleistych

Trwająca susza w Argentynie była kluczowym tematem na rynku w ciągu ostatniego tygodnia, a obecne prognozy sugerują, że sytuacja może się pogorszyć. Sytuacja pogodowa była wsparciem dla ostatnich wzrostów notowań giełdowych w Chicago i pośrednio w Paryżu.

Argentyna jest dużym dostawcą zbóż i największym eksporterem śruty i oleju sojowego

Argentyna jest największym na świecie eksporterem oleju sojowego i śruty sojowej, trzecim co do wielkości eksporterem kukurydzy i wiodącym dostawcą pszenicy.  Krajowe zbiory soi zostały zniszczone przez suszę wywołaną przez La Nina w sezonie 2022/2023, co spowodowało, że zbiory były najniższe od przełomu wieków. 

Susza, a zjawisko La Nina

Obecna susza może wynikać ze zjawiska klimatycznego La Nina zapowiadanego przez większość głównych prognostów w zeszłym roku. Zjawisko La Nina występuje, gdy temperatura południowego Pacyfiku spada o ponad 0,5°C poniżej normy, co prowadzi do cieplejszych i suchszych warunków w Ameryce Południowej.
Amerykańska prognoza pogody NOAA przewidziała 65% prawdopodobieństwo wystąpienia La Nina od lipca do września i 85% prawdopodobieństwo od listopada do stycznia.

Zmieniające się perspektywy plonów kukurydzy i soi będą wpływać na ceny

Podczas gdy główne uprawy obecnie radzą sobie dobrze, perspektywy zbiorów mogą ulec pogorszeniu, jeśli susza będzie się utrzymywać. Historycznie najgorsze zbiory/plony soi w Argentynie skorygowane są ze styczniowymi suszami. Narastająca susza może doprowadzić do wyższych cen soi i kukurydzy, a pośrednio również na ceny pszenicy i rzepaku. Jednak terminowe i silne deszcze w lutym mogą potencjalnie uratować sytuację.

Źródło: Buenos Aires Grains Exchange

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x