środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Podsumowanie tygodnia na rynkach – rekordowe marże na oleju napędowym

spot_img

W minionym tygodniu kontrakty na unijną pszenicę i kukurydzę traciły na wartości na giełdzie Eronext-Paryż. Nieco większe przeceny dotknęły kukurydzy niż pszenicy. Na notowania cenowe zbóż duży wpływ ma słaby unijny eksport pszenicy i wyjątkowo silny import kukurydzy. Wprawdzie w minionym tygodniu udało się francuskim dostawcom sprzedać 180 tys. ton pszenicy na przetargu zorganizowanym przez Egipt (pierwszy raz od lipca 2017), to jednak unijny eksport pozostaje mocno w tyle za ubiegłorocznym, a konkurencja na rynku jest nadal duża.

Notowania unijnej pszenicy pozostają w szerokim trendzie bocznym, poruszając się wokół poziomu 205 eur/t już od połowy września.

Wyceny kukurydzy rosły systematycznie przez cały grudzień, a w pierwszej dekadzie stycznia ustanowiły swój czteromiesięczny szczyt w pobliżu 183 eur/t (zamknięcie z 4-stycznia). Kolejna próba wybicia notowań w górę miała miejsce w trzeciej dekadzie stycznia, kiedy to ceny ponownie przekroczyły poziom 180 eur/t. Od tygodnia kukurydza jednak systematycznie tanieje, tracąc w tym czasie blisko 5 euro/t (ok. 3%).

Rzepak ma za sobą falę silnych wzrostów (śladem olejów roślinnych), w wyniku których seria z dostawą w lutym podrożała od początku stycznia do minionej środy aż 20 euro (z ok. 360 do ok. 380 eur/t). W dniu wygasania serii (czwartek 31-01-19) kontrakt ten stracił jednak zyski z ostatnich pięciu sesji (ponad 6 eur/t) i zamknął się ostatecznie ceną 374 eur/t. Rzepak z dostawą w maju kosztował w tym czasie o 2 eur/t mniej.

W minioną środę Komisja Europejska obniżyła o 2 mln ton, do 18 mln ton, prognozę eksportu pszenicy miękkiej (łącznie z durum 19 mln ton). Jednocześnie KE podniosła o 1,5 mln ton oczekiwany import kukurydzy, do 20 mln ton.
Od początku sezonu do 27-stycznia UE wyeksportowała 9,2 mln ton pszenicy miękkiej i sprowadziła 14 mln ton kukurydzy.

Zamknięcie piątkowej sesji w Paryżu (01-02-2019) / zmiana tygodniowa:

  • Kukurydza (marzec-19): 177,0 eur/t / -2,75 eur/t (-1,53%);
  • Pszenica (marzec-19): 204,0 eur/t / -1,75 eur/t (-0,85%);
  • Rzepak (maj-19): 374,0 eur/t / -0,5 eur/t (-0,13%).
Ceny zbóż w kraju:
Według raportu MRiRW w czwartym tygodniu 2019 roku (21-27 stycznia) wzrosły ceny średnie krajowe sześciu (z 10) monitorowanych zbóż, podczas gdy tydzień wcześniej podrożały wszystkie raportowane zboża. Do grupy drożejących (średnio w kraju) zbóż należało: żyto, pszenżyto, owies i jęczmień konsumpcyjny. Symboliczny (+1 zł/t) wzrost ceny średniej, jednocześnie nowe wieloletnie maksimum, zanotowała również pszenica przeznaczona na konsumpcję, którą wyceniono na 856 zł/t. Ceny tego zboża w kraju są do siebie zbliżone, a średnie ceny skupu w poszczególnych makroregionach wahały się od 852 do 859 zł/t. Swoje nowe wieloletnie maksima ceny średniej ustanowiło w analizowanym tygodniu także żyto (735 zł/t-konsumpcyjne i 731 zł/t-paszowe), owies paszowy (845 zł/t) i pszenżyto (789 zł/t). 
W analizowanym tygodniu pszenica konsumpcyjna zdominowała krajowe punkty skupu, stanowiąc aż 56% struktury zakupów. W skupie spadł za to udział ziarna pszenicy przeznaczonej na cele paszowe (do 18%). Kilkuzłotowe wzrosty ceny średniej tego ziarna w makroregionie południowym i centralno-wschodnim nie zrekompensowały silnego (z 852 do 788 zł/t) spadku w makroregionie północno-zachodnim. Stąd też cena średnia krajowa pszenicy paszowej obniżyła się do 812 zł/t z 846 zł/t – tydzień wcześniej. Do taniejących (średnio w kraju) zbóż należał też jęczmień paszowy i browarniany.
Jedynym zbożem, którego ceny nie notują w ostatnich tygodniach swoich wieloletnich maksimów jest kukurydza. Cena średnia tego zboża drugi tydzień z rzędu wyznaczona została na poziomie 735 zł/t. 
W stosunku do końca września 2018 kukurydza tanieje teraz o skromne 2%, ale pozostałe zboża podrożały o kilka-kilkanaście procent, a rekordzista (owies) nawet o blisko 40%.
W ujęciu rocznym ceny średnie zbóż wzrosły najczęściej o ok. 20-30%, a owsa o 60%. 

Ceny paliw w kraju: (tydzień kończący się 30-stycznia 2019):

Trzeci tydzień z rzędu litr najpopularniejszej benzyny Pb95 kosztuje średnio 4,75 zł, ale olej napędowy podrożał o 3 grosze i wyceniony został na 5,02 zł/l. Nadal różnice cenowe między najtańszymi i najdroższymi stacjami są olbrzymie. Wzrosła w skali tygodnia (i tak nadal duża) średnia marża detaliczna przy sprzedaży obu paliw.

Co ciekawe, ceny hurtowe paliw w tym tygodniu spadły o kilka groszy na litrze. Wygląda na to, że stacje paliw (państwowe stanowią blisko połowę) przyzwyczaiły się wysokich marż i nie zamierzają z nich rezygnować.

Przypominam, że ropa taniała systematycznie od początku października, do Świąt Bożego Narodzenia, tracąc w tym czasie 40% swojej wyceny. Nasze rafinerie „nie nadążały” wtedy z obniżaniem cen hurtowych, a stacje paliw ignorowały przeceny w hurcie. W efekcie marże na litrze ON i Pb95 sięgały nawet 55-60 groszy. Zwykle jest to kilkanaście groszy na litrze. W I dekadzie stycznia notowania surowca odrobiły ok. 1/3 wcześniejszych spadków, wymuszając wyższe ceny w hurcie, by ustabilizować się w ostatnich trzech tygodniach.

 

Ceny średnie paliw w detalu: 30-01-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb 98: 5,09 zł/l (0 gr/l);
• Pb 95: 4,75 zł/l (0 gr/l);
• ON: 5,02 zł/l (+3 gr/l);
• LPG: 2,21 zł/l (-6 gr/l).

Rynek ropy:

Ropa mocno podrożała w pierwszej dekadzie stycznia, po tym jak w okolicy Świąt Bożego Narodzenia jej notowania spadły do długoterminowych minimów. Spadki trwały 3 miesiące i obniżyły notowania ropy o 40%. W I dekadzie stycznia cena surowca odrobiła już ok. 1/3 wcześniejszej przeceny, ale ostatnie trzy tygodnie przyniosły stabilizację na rynku.

Przyczyna wzrostów z początku miesiąca tkwi w ograniczeniu wydobycia przez kraje OPEC i Rosję. Dla przeciwwagi kolejne rekordy produkcji (11,9 mln baryłek dziennie) ustanawiają w ostatnich trzech tygodniach Stany Zjednoczone, co zmniejsza presję wzrostową, obok danych pokazujących spowolnienie w chińskiej gospodarce (mniejszy popyt na surowce).

Od 3 tygodni notowania giełdowe surowca poruszają się w okolicy 62 usd/b (Brent) i 54 usd/b (WTI).

Andrzej Bąk- WGT S.A.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x