środa, 24 lipca, 2024
spot_img

„Podatek cukrowy”. Czy ustawa dobije rolników i przetwórców?

spot_img

Mimo, że ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów (wprowadzająca m.in. tzw. „Podatek cukrowy”), została przyjęta przez Sejm i podpisana przez Prezydenta RP, a jej zapisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku, to nie ustają próby skłonienia władz do uwzględnienia potrzeb rolników i przedstawicieli branż zaangażowanych w produkcję cukru i przetworów rolno-spożywczych.
Na obecnym etapie 9 największych krajowych organizacji branżowych i rolniczych zwróciło się do wicepremiera Jarosława Gowina z apelem o podjęcie inicjatywy legislacyjnej mającej na celu przesunięcie minimum o rok, tj. na dzień 1 stycznia 2022 r., wejścia w życie w/w ustawy.

Katastrofa dla rolników i przedsiębiorców

Branżowe organizacje zwracają uwagę na to, że wejście ustawy w życie od 1 stycznia 2021 r., w warunkach kryzysu spowodowanego pandemią COVID19, będzie miało katastrofalne skutki dla całej polskiej branży napojowej i przetwórczej. Ustawa oznacza obciążenie przedsiębiorców podatkiem, którego wysokość jest nieadekwatna do obecnej mocno osłabianej i w dalszym ciągu słabnącej kondycji finansowej przedsiębiorstw.

Dla większości z nich, a szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, podatek będzie oznaczał aż 100% wzrost kosztów i w rzeczywistości konieczność płacenia podatku obrotowego. I to pomimo braku dochodów ze sprzedaży produktu. Autorzy petycji dodają, że straty poniesione wiosną bieżącego  roku i obecne ponowne zablokowanie branży gastronomicznej i hotelarskiej, oznaczają poważne trudności w utrzymaniu płynności finansowej firm. Natomiast nowy podatek pogorszy ten stan w sposób dramatyczny.

Już jest zator finansowy

Sygnatariusze wniosku do wicepremiera Gowina podkreślają też, że w kanałach dystrybucji już doszło do ponownego zamrożenia znaczącej ilości towarów, a co za tym idzie firmy produkcyjne, mimo ponoszenia kosztów, nie otrzymają należnych im środków finansowych. Część z tych należności prawdopodobnie już nigdy nie zostanie odzyskana. Zjawisko to jedynie spotęguje dotychczasowe wielomilionowe straty poniesione podczas pierwszej fali pandemii i postawi pod znakiem zapytania przyszłość większości firm z branży napojowej i wielu z przetwórczej. Ostatecznie też dojść może do zahamowania popytu na cukier, co dotkliwie odbije się również na przemyśle cukrowniczym i rolnikach. Szczególnie producentach buraka cukrowego.

Brak pracy dla rolników

Przedstawiciele organizacji producenckich, spożywczych i rolniczych mówią wprost, że dopuszczenie do wejścia w życie ustawy z dniem 1 stycznia 2021 r. oznacza świadome skazanie dużej ilości firm, szczególnie małych i średnich z branży napojowej i przetwórczej na bankructwo, zaś pracowników na długotrwałe bezrobocie. Autorzy petycji dodają też, że w tak skrajnie niekorzystnych warunkach gospodarczych jak obecnie, efektem wprowadzenia ww. podatku może być utrata nawet 40 tys. miejsc pracy w całym łańcuchu produkcji napojów, od rolników (producenci surowca), poprzez zaopatrzenie (opakowania), producentów napojów, dystrybucję (transport i magazynowanie) po sprzedaż napojów (przedstawiciele handlowi). Będzie to też oznaczało nieunikniony dramat tysięcy polskich rodzin.

Jak z „Piątką Kaczyńskiego”?

W swoim apelu organizacje rolnicze i producenckie przypominają również, że Ustawa o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów opracowana została w sposób pośpieszny, bez wymaganej prawem oceny skutków regulacji dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Zawiera też szereg błędów i luk, które wywołają chaos w łańcuchu produkcji i dostaw w całej branży napojowej. Ponadto, w ocenie organizacji branżowych, ustawa wprowadza obciążenia i sposób ich poboru niemożliwy do realizacji przez przedsiębiorców, nawet w normalnych warunkach, o obecnym kryzysie nie wspominając.

Bez szans na przygotowanie

Wejście w życie ustawy z dniem 1 stycznia 2021r.  nie daje też przedsiębiorcom i rolnikom żadnych szans na przygotowanie się do działania w nowych warunkach. Obecnie nie ma też żadnych objaśnień podatkowych ani interpretacji, które rozstrzygałyby fundamentalne dla realizacji ustawy nieścisłości i błędy. Taka sytuacja stwarza np. realne niebezpieczeństwo błędnego naliczenia opłat i nałożenia na firmy dotkliwych kar finansowych.

Najwcześniej 1 stycznia 2022 r.

Organizacje postulują więc, by nowa ustawa weszła w życie nie wcześniej niż 1 stycznia 2022 r. i to pod warunkiem dokonania rzetelnej oceny kondycji branży i oceny skutków regulacji. Pod powyższym apelem podpisały się następujące organizacje: Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, Krajowa Izba Gospodarcza Przemysł Rozlewniczy, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Konfederacja Lewiatan, Federacja Gospodarki Żywnościowej RP, Związek Producentów Cukru, Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.


Źródło: Polska Federacja Producentów Żywności – Związek Pracodawców.
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x