piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Po ponad 200 latach funkcjonowania szkółki kórnickie zamykają działalność

spot_img

202 lata temu założone przez Działyńskich, szkółki kórnickie zostają zamknięte z końcem tego roku. Pewna epoka dobiega końca, a jej powodem jest zbyt mała rentowność. Obecnie na miejscu trwa wielka wyprzedaż roślin.

Historia, która tworzyła się na oczach 

Szkółki Kórnickie istnieją od 1820 roku i należą do najstarszych zakładów w Polsce. Założone przez ówczesnych właścicieli Kórnika – Działyńskich, były do końca XIX wieku dobrze prowadzone i konsekwentnie rozwijane. Współtworząca park kolekcja roślin drzewiastych była poszerzana o okazy sprowadzane z najznakomitszych szkółek europejskich. Na początku XX wieku powierzchnia szkółek wynosiła około 10 ha. W latach 50. ubiegłego wieku „Zakłady Kórnickie” przejęła Polska Akademia Nauk. Od tego czasu szkółki stały się częścią Zakładu Doświadczalnego PAN. Obecnie powierzchnia upraw szkółkarskich wynosi ponad 40 ha z czego uprawy gruntowe stanowią ok. 36 ha, natomiast uprawy w pojemnikach 4 ha.

Dlaczego postanowiono zlikwidować szkółki kórnickie?

W zeszłym roku pracownicy, ku swojemu zdziwieniu dostali wypowiedzenia, W październiku ubiegłego roku rzecznik prasowy Polskiej Akademii Nauk tłumaczył nam, że nie są tu prowadzone badania naukowe. 

“Od wielu lat działalność szkółek jest jedynie działalnością gospodarczą. Przy tym niestety nie jest efektywna gospodarczo” – mówił dr Piotr Karwowski. Z informacji przekazanych przez PAN wynikało, że szkółki często były „pod kreską finansową”, a pieniądze ze sprzedaży roślin nie pokrywają kosztów inwestycji.

Niestety nie udało się zatrzymać likwidacji tego historycznego miejsca. We wrześniu rozpoczęła się wielka wyprzedaż wszystkich roślin. Jak dowiedziało się Radio Poznań, do sprzedania jest ponad 100 tysięcy roślin, które muszą zostać sprzedane do końca roku. Wtedy szkółki zostaną zamknięte. 

https://www.facebook.com/Szk%C3%B3%C5%82ki-K%C3%B3rnickie-PAN-Zak%C5%82ad-Do%C5%9Bwiadczalny-w-K%C3%B3rniku-w-likwidacji-101977311776849/

źródło:epoznan.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x