Co znajdziesz w artykule?
Znane są bliższe szczegóły ministerialnego Programu wsparcia dla rolników i rolnictwa w walce z ASF. Ogłosił je dziś (20 lipca br.), podczas specjalnej konferencji prasowej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.
– To nie są jakieś pomysły składane na ostatnią minutę – wyjaśnił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. – Od kilku tygodni działa przy Ministerstwie Rolnictwa zespół specjalistów, którego zadaniem jest przygotowanie szczegółowego planu działań w walce z ASF, a także form wsparcia dla rolników po ustaniu obecnej fali epidemii.
Dofinansowanie inwestycji i zakupów
W zakres ministerialnego Programu wejdzie więc m.in. wsparcie w postaci dofinansowania budowy niecek na środki odkażające w gospodarstwach hodowlanych, dofinansowania adaptacji budynków gospodarskich na potrzeby spełnienia zasad bioasekuracji, budowy ogrodzeń oddzielających gospodarstwa od stref występowania dzikiej zwierzyny, a także zabezpieczeń oddzielających tzw. strefy czyste w gospodarstwach od tych, w których przebywać mogą ludzie niezwiązani z pracą w gospodarstwie. Planuje się też wsparcie dla rolników, producentów trzody w postaci dofinansowania zakupu mat, środków dezynfekcyjnych i innych materiałów służących wdrażaniu zasad bioasekuracji.
Wyrównanie strat w skupie
– Ważnym elementem wsparcia będzie rządowe wyrównanie strat wynikających z obniżenia cen skupu trzody ze stref czerwonej i różowej – zapewnił Minister Grzegorz Puda. – W tym przypadku rolnicy także będą mogli wnioskować o wsparcie w postaci rekompensat za wykazane straty w stosunku do cen z innych części kraju. W tym przypadku ze szczególną troską myślimy o powiatach : żuromińskim czy piotrkowskim, ale tego rodzaju wsparcie dotyczyć będzie również innych zagrożonych obszarów Polski.
1,5 miliona zł na odtwarzanie hodowli
Kolejna forma ministerialno-rządowej pomocy dotyczyć będzie wsparcia na wznowienie działalności gospodarstw po przejściu ASF. W tym przypadku Minister Grzegorz Puda zapowiada pomoc dla hodowców trzody w postaci nieoprocentowanych kredytów z 10-letnim okresem spłaty w wysokości nawet do 1,5 miliona złotych na gospodarstwo. A wnioski poszkodowanych rolników będą mogły dotyczyć m.in. zakupu prosiąt i pasz.
Ministerstwo Rolnictwa planuje też dofinansowanie rolniczych inicjatyw z zakresu małego przetwórstwa, rolniczego handlu detalicznego (RHD) i przedsięwzięć związanych z odtworzeniem obrotu produktami rolno-spożywczymi na obszarach dotkniętych ASF.
Wzmocnienie kadr i laboratoriów
– To co się obecnie dzieje to jest wojna! – powiedział podczas konferencji Główny Lekarz Weterynarii dr Mirosław Welz. – A żeby ją wygrać trzeba mieć armię, dlatego działający przy Ministerstwie Rolnictwa zespół fachowców postulował i zyskał zgodę resortu na dofinansowanie rozwoju kadrowego państwowej Inspekcji Weterynaryjnej. Nasz plan to także szybkie wykrywanie ognisk i kanałów transmisji wirusa ASF dlatego stawiamy też na rozwój sieci laboratoriów wykrywających i analizujących występowanie wirusa.
Laboratorium w Piotrkowie Trybunalskim
W tym kontekście Główny Lekarz Weterynarii zapowiedział utworzenie kolejnego laboratorium. Tym razem w Piotrkowie Trybunalskim
Przypomnijmy, że w skład zespołu opracowującego ministerialny Program walki z ASF wchodzą przedstawiciele właściwych departamentów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Więcej informacji na temat programu w naszym artykule pt.: Śmiały plan Ministra Pudy, czy błędna ocena sytuacji? (publ. 19 lipca br. link: https://agroprofil.pl/aktualnosci/smialy-plan-ministra-pudy-czy-blad-w-ocenie-sytuacji/ )
Źródło i foto: MRiRW
Jakie są dopłaty do uprawy tytoniu jakie do ziemniaków skrobiowych jakie do pomidorów A jakie do soji ? Miał być program polska soja bo rządowi zależy na białku .Duże gospodarstwa nie mogą korzystać z dopłat unijnych . spółki skarbu państwa zaopatrujące rolników w nawozy nie kupują od spolek które je produkują tylko od pośredników .Dopłatą do paliwa 10zl jaki szum obniżcie podatki i nie trzeba dopłat .Ja najczęściej ministra widzę jak wizytuje KGW.Dofinansowasnie przetwórstwa w piwnicy Pan minister to porażką jak wcale ministerstwo