wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Plaga myszy i pająków w Australii

spot_img

Wiele się ostatnio mówi o zmianach klimatycznych i związanych z tym katastrofach. Specjaliści obawiają się, że w skutek globalnego ocieplenia wywołanego działalnością człowieka uruchomiony został lawinowy proces uwalniania wielkich ilości gazów cieplarnianych do atmosfery. A skutkiem ubocznym globalnego ocieplenia są katastrofalne w skutkach pożary lasów i powodzie w wielu miejscach globu. Dochodzi też do zaburzeń w lokalnych ekosystemach. 

Dramat australijskich rolników

Przykładem może być plaga gryzoni i pajęczaków, która  nawiedziła ostatnio Australię. W skutek powodzi tysiące myszy i pająków w Nowej Południowej Walii (Australia), uciekły ze swoich nor. Przerażeni mieszkańcy publikują w mediach społecznościowych zdjęcia i nagrania. A rolnicy boją się o swoje zbiory. Stowarzyszenie Farmerów Nowej Południowej Walii zaapelowało do australijskiego rządu o szybkie działanie, w tym też o zezwolenie na używanie środków chemicznych do wytrucia szkodników.

Niepokojących sygnałów jest znacznie więcej. Obfite opady deszczu zmusiły część myszy żerujących na polach do szukania schronienia w domach, spiżarniach, magazynach i w pojazdach. 

– W szczytowym momencie mieliśmy na naszych polach dwie myszy na metr kwadratowy – mówi Guy Roth pracownik  farmy badawczej należącej do Uniwersytetu w Sydney. – O ile dobrze liczę, to łącznie daje to jakieś 20 milionów myszy. To więcej niż populacja gryzoni w większości dużych miast

Najwięcej myszy jest na polach, gdzie zjadają one bawełnę albo w magazynach, gdzie przechowywane jest  ziarno.

Inwazja pająków 

Mało tego. Mieszkańcy Nowej Południowej Walii, najbardziej zaludnionego stanu w Australii, publikują materiały  przedstawiające chmary pająków, które uciekły ze swoich nor podczas powodzi. Konfrontując to wszystko z zauważalnym  również w Polsce wzrostem liczebności polnych gryzoni i coraz częstszymi anomaliami pogodowymi, można sobie zadać pytanie: kiedy podobne zjawiska zdarzą się także w naszym kraju? 

Źródła i foto: NBC News, Stowarzyszenie Farmerów Nowej Południowej Walii, media społecznościowe. 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x