sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

PIORIN apeluje do rolników. Chrońmy pszczoły!

spot_img

Każdego roku wraz z nastaniem wiosny rozpoczyna się okres wzmożonej działalności rolników pod kątem prowadzonych upraw. W chwili obecnej są to przede wszystkim działania mające na celu zwalczanie szkodników i chorób atakujących uprawy ozime. W ostatnich dniach obserwuje się kwitnienie rzepaku oraz innych roślin będących pożytkiem dla owadów zapylających. Opryskiwanie kwitnących pól oraz sadów w ciągu dnia może powodować zatrucia i upadki całych rodzin pszczelich, co w konsekwencji powoduje straty ekonomiczne pszczelarzy, których nierzadko jedyną formą utrzymania jest właśnie pszczelarstwo. Jakich więc zasad należy przestrzegać aby zapobiegać zatruciu pszczół podczas wykonywania oprysków?

Dobra praktyka rolnicza

Korzystając z środków ochronu roślin należy zwrócić szczególną uwagę na :

  • stosowanie wyłącznie środków ochrony roślin legalnych czyli dopuszczonych do obrotu i stosowania na podstawie zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  • dobieranie środków ochrony roślin nietoksycznych dla owadów zapylających i innych niebędących celem zabiegu;
  • stosowanie środków ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie;
  • wykonywanie zabiegów wieczorem, po zakończonych lotach owadów zapylających;
  • przestrzeganie okresów prewencji;
  • niewykonywanie zabiegów podczas wiatru wiejącego z prędkością powyżej 4 m/s,
  • zachowanie minimalnych odległości od pasiek (20 m).

W związku z wytruciami pszczół, co roku prowadzonych jest wiele postępowań mających na celu ustalenie przyczyny oraz sprawcy ich upadku.  Niestety proces weryfikacji jest bardzo skomplikowany a ustalenie przyczyny wytrucia rodzin pszczelarskich często jest niejednoznaczna. Problemem jest zbyt długi czas, który mija od upadku do zgłoszenia tego faktu odpowiednim instytucjom, brak możliwości ustalenia wykonawcy zabiegu lub niemożność pobrania próby do badań. Stosowanie dobrej praktyki rolniczej pomoże uchronić wiele pszczelich żyć!

Informacja dla pszczelarzy

Osoby zajmujące się pszczelarstwem mogą ubiegać się o informację dotyczącą daty i rodzaju zabiegu który zostanie wykonany w sąsiedztwie własnej pasieki. Wystarczy zwrócić się pisemnie do rolnika, którego pole sąsiaduje z pasieką, z prośbą o każdorazowe informowanie o planowanym zabiegu. Taka informacja pozwoli wprowadzić na czas oprysku rozwiązania chroniące pasiekę np. Wywiezienie uli na czas zabiegu lub zamontowanie tymczasowej bariery ochronnej.

Zabieg środkami ochrony roślin jest niezbędny by ochronić uprawę, lecz można go wykonać z troską o pszczoły!

źródło: http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie/
zdj: pixabay

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x