sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem opuścił port Odessy

spot_img

Minister infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakow poinformował, że pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął z Odessy. Stało się to na mocy porozumienia o wznowieniu eksportu, zablokowanego w wyniku rosyjskiej agresji.

Statek przewozi 26 tysięcy ton kukurydzy 

„Pierwszy statek ze zbożem od czasu rosyjskiej agresji opuścił port. Dzięki wsparciu wszystkich naszych partnerów oraz ONZ mogliśmy w pełni zrealizować porozumienie podpisane w Stambule” – napisał Ołeksandr Kubrakow na Twitterze.

fot.1:twitter.com/OleksandrKubrakov

Statek RAZONI pod banderą Sierra Leone zmierza do portu Trypolis w Libanie z 26 000 ton ukraińskiej kukurydzy. We wtorek ma on dotrzeć do Stambułu, gdzie zostanie poddany inspekcji, zanim będzie mógł popłynąć dalej – poinformowało tureckie ministerstwo.

Kolejne statki ze zbożem czekają na wypłynięcie 

Kubrakov ocenia, że na swoją kolej odpłynięcia w portach Odessy czeka już 16 kolejnych statków.

„Są to statki, które zostały zablokowane od początku inwazji rosji na pełną skalę. Jednocześnie będziemy otrzymywać wnioski na przybycie nowych statków do załadunku produktów rolnych. W najbliższych tygodniach, przy wsparciu naszych partnerów, planujemy osiągnąć pełną zdolność przeładunkową produktów rolnych” – powiedział minister.

Przypominamy, że eksport odbył się na skutek czterostronnego spotkania Ukrainy, Turcji, ONZ i rosji 22 lipca w Stambule gdzie podpisano porozumienie, zgodnie z którym ziarno i inna żywność będą legalnie importowane z ukraińskich portów. 

źródło: ukrinform.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x