Podczas wykonywania codziennych obowiązków osoby pracujące w rolnictwie narażone są na niebezpieczne sytuacje w trakcie wykonywania prac jak i również przy przygotowaniach czy transporcie. Zagrożenia mogą wynikać z różnych czynników takich, jak: niewłaściwe używanie maszyn, ostrych narzędzi czy drabin. Poza tym, na bezpieczeństwo pracy znaczący wpływ mogą mieć również czynniki zewnętrzne, jak choćby pogoda.
Co roku tysiące wypadków
Według statystyk KRUS w ostatnich pięciu latach średnio rocznie notowano 19 tys. wypadków przy pracy rolniczej. Najwięcej wypadków miało miejsce w roku 2013, bo aż 21 093, zaś najmniej w roku ubiegłym – 17 212. Mimo pozytywnej tendencji spadkowej, wciąż do myślenia daje wskaźnik wypadkowości, który w rolnictwie indywidualnym w 2017 roku wyniósł 10,2 wypadków na 1 000 ubezpieczonych.
Warto zauważyć, że najczęstsze zdarzenia to upadki osób (50,2 proc.) i pochwycenia, uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń (11,7 proc).
– Praca rolnika jest wyczerpująca, często odbywa się w skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych, jak tego lata, gdy wszyscy mocno odczuli upały przekraczające 30 st. C, a wówczas nietrudno o obniżenie koncentracji. Tymczasem już chwila nieuwagi może sprawić, że podczas pracy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, choćby w trakcie obsługi maszyn rolniczych, transportu materiałów w ruchu drogowym, czy nawet użycia narzędzi, np. praca na wysokości przy użyciu drabiny. Dlatego też jesteśmy przekonani, że każda osoba pracująca w gospodarstwie rolniczym powinna być przygotowana do udzielenia fachowej pierwszej pomocy – mówi Piotr Dziamski z John Deere Polska.
Obok zdarzeń wynikających z codziennych obowiązków, również w obrębie samego gospodarstwa może dojść do niebezpiecznych sytuacji i w efekcie urazów spowodowanych: pożarem czy uszkodzeniem budynków i maszyn wynikających z klęsk żywiołowych (burze, tornada, wichury), groźnymi zachowaniami zwierząt lub innymi czynnikami.
Pierwsza pomoc na Agro Show
John Deere podczas odbywającego się od 21 do 23 września w Bednarach Agro Show nie tylko zaprezentuje nowości ze swojej oferty, lecz korzystając z licznej obecności rolników, przy wsparciu ratowników medycznych pokaże, jak fachowo udzielać pierwszej pomocy w najczęstszych przypadkach:
- stłuczeń, zwichnięć, złamań, przygnieceń;
- zranień ostrym narzędziem lub przedmiotem;
- utraty przytomności, zatrzymania akcji serca czy oddechu.
– Należy pamiętać, że już pierwsze minuty po urazie są kluczowe dla dalszego zdrowia, sprawności a nieraz nawet życia poszkodowanego. Najważniejsze to wiedzieć, jak postępować i jak udzielić właściwej pomocy. Najpierw zabezpieczamy miejsce zdarzenia, by nie doszło do innego wypadku, następnie szczegółowo oceniamy stan poszkodowanego, przeprowadzamy wywiad, stosujemy działanie doraźne typowe dla danej dolegliwości i wtedy wzywamy pomoc – tłumaczy Mateusz Lisiecki, ratownik medyczny z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem, który przeprowadzi szkolenia pierwszej pomocy na stoisku John Deere Polska.
Bezpłatne pokazy pierwszej pomocy wraz ze szczegółowym instruktażem, jak postępować w konkretnych sytuacjach życia lub zdrowia, odbywać się będą każdego dnia Agro Show o godz. 10:30, 12:00, 13:30, 15:00 na stoisku John Deere Polska.
Zainteresowani będą również mieli możliwość pobrania pliku z poradnikiem na swoją komórkę, który w kryzysowych sytuacjach może pomóc w udzieleniu pomocy.