Europejskie Stowarzyszenie Żydów także odniosło się do prac nad nowelizacją Ustawy o ochronie zwierząt zwaną: „Piątką Kaczyńskiego”.
W odniesieniu do przegłosowanego wczoraj przez Senat RP vacatio legis dla kontrowersyjnych przepisów dotyczących zakazu uboju rytualnego na potrzeby odbiorców z zagranicy, przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów Rabin Menachem Margolin, oświadczył, że jest podbudowany sprzeciwem wobec projektu ustawy. Jednak – jak zaznaczył – nie jest to koniec starań środowisk żydowskich o zniesienie ewentualnego zakazu.
List otwarty w sprawie uboju
Dodajmy, że Rabin Menachem Margolin był też inicjatorem listu otwartego podpisanego przez wielu żydowskich przywódców i parlamentarzystów z całej Europy i Izraela, w którym wyrażono sprzeciw wobec zawartych w projekcie ustawy zapisów o koszernym mięsie. Sygnatariusze listu wezwali też Rząd Rzeczypospolitej do ich odrzucenia.
– Zapisy dotyczące eksportu mięsa koszernego zawarte w tym projekcie ustawy były bardzo surowe – wyznaje Rabin Margolin. – Nie budzi też mojego zdziwienia to, że nie cieszą się one poparciem ze strony polskich rolników i nie wzbudzają entuzjazmu w samym Senacie. Dziękujemy wszystkim senatorom, którzy zareagowali w tak zdecydowany sposób i zajęli pryncypialne stanowisko, a także wszystkim parlamentarzystom i przywódcom żydowskim z całej Europy, którzy zabrali głos w tej sprawie. Jednak batalia jeszcze się nie skończyła. Została tylko odłożona w czasie.
Przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów Rabin Menachem Margolin, w imieniu środowisk skupionych w jego organizacji zapewnił, że nadal sprzeciwiać się będzie projektowi nowelizacji ustawy. A podłożem takiej postawy jest ugruntowana i przemyślana postawa światopoglądowa.
– W najbliższych tygodniach i miesiącach podwoimy nasze wysiłki, aby obecny stan rzeczy (- czyli brak zakazu uboju rytualnego na potrzeby odbiorców zagranicznych – przyp. red.), pozostał w mocy również po roku 2025 – dodaje Rabin.
Izraelczycy cenią polskie mięso
Przypomnijmy też, że środki masowego przekazu w samym Izraelu bardzo krytycznie odnoszą się do zapisów nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt. Natomiast pochodzące z Polski mięso przygotowane zgodnie z religijnymi nakazami judaizmu jest tam wysoko cenione i kupowane.
Źródło: Europejskie Stowarzyszenie Żydów