wtorek, 20 maja, 2025
spot_img

PE powinien przegłosować cła na import z Rosji. Czy nawozy podrożeją?

spot_imgspot_img

Czy nawozy podrożeją? Komisja Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego (PE) zatwierdziła 50-procentowy wzrost taryf na niektóre rosyjskie i białoruskie produkty rolne w celu dalszego zmniejszenia zależności UE. Posłowie do Parlamentu Europejskiego w Komisji Handlu Międzynarodowego poparli propozycję Komisji Europejskiej, aby zwiększyć taryfy celne UE o 50% na produkty rolne z Rosji i Białorusi, które nadal są wyłączone z innych ceł. Parlament Europejski powinien przegłosować nowe cła na import z Rosji i Białorusi na najbliższej sesji plenarnej Parlamentu, która odbędzie się w Brukseli, w czwartek 22 maja.

Warto przypomnieć, że 28 stycznia 2025 r. Komisja Europejska złożyła wniosek do Parlamentu Europejskiego w sprawie nałożenia ceł na nawozy i niektóre produkty rolne pochodzące z Rosji i Białorusi.

Nowe cła dotyczyć mają cukru, mąki i paszy dla zwierząt

Produkty, które zostaną objęte nowymi taryfami, to m.in. cukier, ocet, mąka i pasza dla zwierząt.

Przeczytaj przedmiotową informację

Czy nawozy podrożeją?

Nawozy z Rosji i Białorusi

Posłowie poprali również wprowadzenie ceł na nawozy mineralne. Zatwierdzony tekst przewiduje również 6,5% cło na nawozy importowane z Rosji i Białorusi, plus 40–45 euro cła za tonę na lata 2025–2026. Te ostatnie cła wzrosną do 430 euro za tonę do 2028 r.

Dochody z rosyjskich i białoruskich nawozów uważa się za bezpośrednio przyczyniające się do wojny z Ukrainą.

Cła na importowane masowo ze wschodu nawozy zapewne podniosą ich ceny, a przez to koszty produkcji roślinnej.

Ograniczenie importu z Rosji i Białorusi ma wzmocnić unijnych producentów nawozów

Proponowane środki znacznie zmniejszą import do UE towarów pochodzących z Rosji i Białorusi lub eksportowanych bezpośrednio lub pośrednio z tych krajów. Powinno to skutkować dalszą dywersyfikacją produkcji nawozów w UE, sektora, który obecnie cierpi z powodu niskich cen towarów importowanych.

Przepisy nakładają również na Komisję obowiązek monitorowania i podejmowania działań mających na celu łagodzenie wzrostu cen, który mógłby zaszkodzić rynkowi wewnętrznemu i sektorowi rolnictwa UE.

Projekt rozporządzenia został przyjęty 29 głosami za, 6 przeciw i 2 wstrzymującymi się.

Trzy lata po wybuchu wojny na Ukrainie UE nadal kupuje od Rosji kluczowe produkty w dużych ilościach

Stała sprawozdawczyni ds. Rosji Inese Vaidere (EPP, LV) powiedziała: „To rozporządzenie mające na celu stopniowe zwiększanie ceł na produkty z Rosji i Białorusi pomoże zapobiec Rosji w wykorzystywaniu rynku UE do finansowania swojej machiny wojennej. Nie do przyjęcia jest to, że trzy lata po rozpoczęciu przez Rosję wojny na pełną skalę UE nadal kupuje kluczowe produkty w dużych ilościach; w rzeczywistości import ten znacznie wzrósł.

Propozycja ta zwiększy również produkcję nawozów w UE, która ucierpiała z powodu taniego importu z Rosji, a jednocześnie da rolnikom czas na dostosowanie się.

Następne kroki

Wniosek zostanie teraz poddany pod głosowanie na najbliższej sesji plenarnej Parlamentu, która odbędzie się w Brukseli, w czwartek 22 maja.

Przeczytaj również – Grupa Azoty „Puławy” wzywa do wprowadzenia 30% cła na importowane nawozy

Powody podejmowanych działań

Już wysoki w 2023 r. import do UE mocznika i nawozów azotowych z Rosji, znacznie wzrósł w 2024 r. Według Komisji Europejskiej import nawozów objętych tym rozporządzeniem odzwierciedla sytuację zależności gospodarczej od Rosji. Jeśli sytuacja ta nie zostanie opanowana, może zaszkodzić bezpieczeństwu żywnościowemu UE, a zwłaszcza w przypadku nawozów uczynić UE podatną na możliwe środki przymusu ze strony Rosji.

Aby rozwiązać te problemy, 28 stycznia 2025 r. Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie nałożenia ceł na nawozy i niektóre produkty rolne pochodzące z Rosji i Białorusi.

Źródło: Parlament Europejski (PE)

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x