Co znajdziesz w artykule?
Powstał pierwszy w Polsce i innowacyjny w skali Świata prototyp systemu informatycznego pozwalający na identyfikację żywności w kluczowych etapach jej produkcji i rozprowadzania. Ostatecznie system służyć ma do śledzenia drogi produktów w łańcuchach dostaw żywieniowych od pola do stołu. W finalnej wersji, użytkownik (tj, rolnik, producent, pośrednik, konsument czy urzędnik w ramach kontroli), po wprowadzeniu oznaczenia konkretnego produktu rolno-spożywczego, będzie mógł zyskać informację na temat jego drogi, czasu transportów, przechowywania i obecnych właściwości.
Potrzeby małych i wielkich
Projekt to także odpowiedź na potrzeby przetwórców, dostawców żywności i sieci zajmujących się handlem spożywczym zainteresowanych wzrostem skuteczności i przejrzystości działania łańcucha dostaw. Także mali i średni producenci rolni potrzebują stałego dostępu do najnowszych rozwiązań technologicznych na równych zasadach jak duże podmioty.
Wiarygodna informacja
Polski autorski projekt pn.Paszportyzacja polskiej żywnościwpisuje się w światowy trend zmierzający do zapewnienia wiarygodniej informacji o produkcie żywnościowym z uwzględnieniem jego pochodzenia, jakości oraz zabiegów jakim ten produkt został poddany. Dodajmy, że warsztaty nad projektem trwały od września 2020 roku do lutego 2021 roku.
Test na ziemniakach i mięsie
Kolejnym krokiem będzie test systemu na rynkach: ziemniaka, wołowiny i wieprzowiny. Wdrażanie systemu poprzedzą wstępne konsultacje z udziałem handlowców i odbiorców. W pracach nad paszportyzacją żywności uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, instytucji obsługujących rolnictwo i rolnicze federacje branżowe.
Źródło: KOWR
Foto: Pxabay