Co znajdziesz w artykule?
Do 29 grudnia 2021 r. przedłużono przyjmowanie wniosków o „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” w ramach tzw. dużego przetwórstwa. Pierwotnie nabór miał się zakończyć 29 listopada, ale instytucje wdrażające podjęły decyzję o wydłużeniu go o miesiąc.
Dla producentów pasz i ziół
Przypomnijmy: pomoc skierowana jest do dwóch grup przetwórców. Pierwsza z nich to przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem pasz bez GMO, druga to podmioty specjalizujące się w produkcji i sprzedaży ziół. Wnioski składać mogą przedsiębiorcy prowadzący działalność w dwóch sektorach. Pierwszy z nich obejmuje mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa wytwarzające pasze na bazie surowców niemodyfikowanych genetycznie, czyli bez GMO. Do drugiego należą podmioty, które prowadzą działalność w zakresie przetwarzania i sprzedaży hurtowej ziół. Natomiast wnioski o wsparcie mogą składać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z tej branży.
Nawet 15 milionów złotych
Dofinansowanie jakie można otrzymać zależy od statusu wnioskodawcy. W przypadku przedsiębiorstw zajmujących się przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych maksymalne wsparcie wynosi 10 mln zł. Natomiast gdy o wsparcie ubiega się podmiot, który na podstawie odpowiednich przepisów jest związkiem grup producentów rolnych lub zrzeszeniem organizacji producentów, limit to 15 mln zł.
Refundacja do 50 procent kosztów
Pomoc przyznawana jest w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji. Zaliczają się do nich m.in. wydatki na budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności. Wsparcie można otrzymać także na zakup (wraz z instalacją), maszyn lub urządzeń do przetwarzania produktów rolnych, magazynowania ich czy przygotowania do przetwarzania. W takim przypadku dofinansowane mogą być także koszty leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności.
Gdzie składać wnioski?
Wnioski o wsparcie składać można we właściwych terenowo oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa osobiście, rejestrowaną przesyłką pocztową, nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.
Więcej szczegółów na temat zasad przygotowania wniosków i dokumentacji znaleźć można na stronie internetowej ARiMR. Dodajmy, że „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” finansowane jest z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay