piątek, 18 października, 2024
spot_img

Parówka z ziemniaka – nowy pomysł naukowców z Poznania. Czy się przyjmie?

spot_img

Innowacyjne zamienniki mięsa stworzone przez zespół badawczy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w tym parówki, burgery i gyros, mają szansę zrewolucjonizować rynek żywności roślinnej. Dzięki kilkuletnim badaniom oraz wsparciu finansowemu w wysokości 1,5 miliona złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, powstały produkty, które nie tylko spełniają wymogi zdrowotne, ale również charakteryzują się smakiem zbliżonym do mięsa.

W „Popołudniowej Rozmowie” Radia Poznań, dr hab. Przemysław Kowalczewski z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ogłosił zakończenie prac nad projektem. Jak podkreśla, to, co wyróżnia ich produkty spośród innych roślinnych alternatyw, to wysokie wartości odżywcze oraz smak, który ma być bardzo zbliżony do tradycyjnych wyrobów mięsnych.

Ziemniak – nietypowy surowiec, który zaskakuje

Podstawą nowatorskich wyrobów jest białko ziemniaczane. Chociaż nie jest powszechnie wykorzystywane w produkcji żywności ze względu na trudności w obróbce, jego profil aminokwasowy jest wyjątkowo korzystny. Dr Kowalczewski wyjaśnia, że białko to ma specyficzny zapach ziemniaka, co początkowo było problemem, który trzeba było przezwyciężyć poprzez odpowiednie maskowanie aromatu i mieszanie z innymi białkami. Finalnie udało się uzyskać produkt o odpowiedniej konsystencji, kolorze i smaku.

Pachnie ładnie jak paróweczka, wygląda jak parówka, jest piękna różowiutka, zachowuje się nawet tak samo na grillu – podkreśla Kowalczewski.

Wartości odżywcze dostosowane do klimatu

Poznańscy naukowcy przy projektowaniu swoich produktów zwrócili szczególną uwagę na odpowiedni skład tłuszczowy. Produkty zawierają kwasy tłuszczowe w odpowiednich proporcjach, co jest kluczowe dla diety w klimacie środkowej Europy. Badania smaku również przyniosły pozytywne wyniki – konsumenci testujący produkty stwierdzili, że ich smak jest zaskakująco zbliżony do mięsnych odpowiedników.

Publikacje naukowe i prawa patentowe

Obecnie zespół naukowy skupia się na publikacji wyników swoich badań, które opisują wartości zdrowotne stworzonych produktów. Prawa patentowe do wynalazków posiada Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, co stawia go w świetle międzynarodowego zainteresowania.

Co dalej? Komercjalizacja i wyzwania prawne

Obecnie trwają rozmowy z firmami zainteresowanymi wprowadzeniem tych zamienników mięsa na rynek. Jednak nie wszystkie produkty mogą być od razu dostępne dla konsumentów. Problemem są składniki, takie jak kiełki z wysoką zawartością organicznego żelaza, które nie są jeszcze zatwierdzone przez prawo Unii Europejskiej. Naukowcy współpracują z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności, aby uzyskać niezbędne pozwolenia.

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x