poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Osuchów – znaleziono prawie 2 mln martwych pszczół

spot_img

5 tysięcy zł nagrody

Według różnych szacunków od 1,5  do 2 milionów pszczół (z 39 uli), padło we wsi Osuchów i okolicach (Gmina Mszczonów, Powiat Żyrardowski).
Do zdarzenia w samym Osuchowie doszło w nocy z 29 na 30 kwietnia br. gdzie zginęło 28 pszczelich rodzin. To samo dotyczy 11 uli w pasiece oddalonej o 2 km od Osuchowa.
Przyczyny zdarzeń badają funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie. Natomiast Burmistrz Mszczonowa powołał specjalną komisję. W ulach z martwymi pszczołami odnaleziono nieznaną substancję.

– Nasze działania służyć mają ustaleniu przyczyn tych zdarzeńmówi Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek. Celem komisji jest też umożliwienie ujęcia sprawców. Oczywiście jeśli potwierdzi się to, że przyczyną było celowe zatrucie pszczół. W skład komisji weszli między innymi przedstawiciele wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego i urzędu gminy. Bardzo ważną rolę odgrywają działania policji. Próbki padłych pszczół i podejrzanej substancji znalezionej w ulach zostały przesłane do specjalistycznego laboratorium. Wiele się zatem wkrótce może wyjaśnić.

 

Celowe działanie lub opryski

Policja bierze pod uwagę dwie ogólne przyczyny: celowe zatrucie pszczół lub nieprawidłowe dokonanie oprysków rolniczych.  Poszkodowani pszczelarze wyznaczyli nagrodę w wysokości 5 tysięcy zł za wskazanie ewentualnych sprawców.

Policja apeluje, by osoby, które mogą pomóc w ustaleniu przebiegu zdarzeń kontaktowały się z Komendą Powiatową Policji w Żyrardowie, pod nr tel.: 46 858 22 00.

Dodajmy, że podobne przypadki w Gminie Mszczonów zdarzały się już wcześniej. Pszczelarze z okolic stracili już ogółem ok. 100 pszczelich rodzin co liczy się w miliony osobników. Strata jest ogromna, szczególnie że obecnie na szczeblu Unii Europejskiej i w Polsce, podejmuje się wiele działań zmierzających do ochrony pszczół, z uwagi na ich rolę w łańcuchach pokarmowych. Natomiast brak tych owadów doprowadzić może do globalnej katastrofy o nieprzewidywalnych skutkach dla światowej gospodarki i ludzkości.


Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródła: UM Mszczonów, KPP w Żyrardowie
Foto: KPP w Żyrardowie

Wykonując zabiegi ochrony roślin pamiętaj o owadach zapylających

 

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników