środa, 23 kwietnia, 2025
spot_img

Ostrożnie pozytywne perspektywy plonów w Unii Europejskiej – prognoza MARS

spot_imgspot_img

W miarę jak uprawy ozime na półkuli północnej wchodzą w kluczową fazę rozwoju, aktualizacje dotyczące kondycji upraw europejskich są kluczowym czynnikiem mogącym wpływać na ceny.

Perspektywy dla francuskich upraw są dobre

FranceAgriMer poinformował w piątek (19.04.2025), że 75% upraw pszenicy w kraju było w dobrym lub doskonałym stanie na dzień 14 kwietnia, w porównaniu z 64% rok wcześniej. Jednocześnie, 39% francuskich zasiewów kukurydzy zostało zasianych do 14 kwietnia, w porównaniu z 15% tydzień wcześniej.

Ostrożnie pozytywne perspektywy zbiorów w Unii Europejskiej – MARS

W skali całej Unii Europejskiej MARS (jednostka unijna monitorująca uprawy) ocenia perspektywy plonowania na „ostrożnie pozytywne”.

Według najnowszego biuletynu MARS w większości krajów nadal oczekuje się plonów na poziomie dobrym lub średnim.

Południowa Europa skorzystała z obfitych opadów deszczu, co poprawiło perspektywy plonów. Jednak brak opadów deszczu i suche gleby w Europie środkowej i północnej, szczególnie w krajach takich jak Francja, Niemcy i Polska, budzą obawy dotyczące wzrostu upraw zimowych oraz wschodu i wczesnego rozwoju upraw wiosennych.

W kwietniu MARS podniósł minimalnie perspektywy plonowania większości zbóż

W kwietniu podniesiony został, w stosunku do marca, oczekiwany plon średni w UE dla pszenicy miękkiej (z 6,0 do 6,03 t/ha), pszenżyta (z 4,48 do 4,51 t/ha), żyta (z 4,27 do 4,29 t/ha).

Oczekiwana wydajność średnia rzepaku pozostawiona została na poziomie 3,20 t/ha (3,16 t/ha w 2024 roku).

Prognoza plonów średnich w skali UE – tabela


Utrzymująca się susza i wysokie temperatury budzą obawy w Europie Środkowej i Północnej

Warunki suszy obserwowano w dużych regionach środkowej i północnej Europy, w tym w północno-wschodniej Francji, krajach Beneluksu, Niemczech, Czechach, zachodniej i północnej Polsce, Danii, Szwecji, Finlandii i krajach bałtyckich.

Wszystkie te regiony doświadczają deficytu opadów wynoszącego co najmniej 50% w porównaniu ze średnią, a w przypadku większości z nich okres analizy należy do najsuchszych od 1991 r. Te warunki suszy są powiązane z temperaturami powyżej średniej, które zwiększają parowanie i transpirację, co prowadzi do przyspieszonego rozwoju upraw, ale także do wyczerpania wilgoci w glebie. Chociaż okres suszy początkowo umożliwiał odbudowę po nadmiernie wilgotnych warunkach zimowych, dalsze opady deszczu są obecnie niezbędne, aby uniknąć jakiegokolwiek zmniejszenia oczekiwanych plonów.

Fale zimna i wilgotne warunki opóźniają siew w częściach Europy Środkowej i Wschodniej 

W Europie Środkowej i Wschodniej (Węgry, Słowenia, Chorwacja, zachodnia i wschodnia Rumunia oraz południowa Bułgaria) połączenie dwóch fal zimna i deszczowej pogody od połowy marca do początku kwietnia opóźniło siew upraw wiosennych i letnich. Jednak okno siewu jest nadal otwarte, a prace polowe mają być kontynuowane w kwietniu.

Warunki suszy budzą obawy we wschodniej Rumunii, północno-wschodniej Bułgarii i Turcji

We wschodniej Rumunii i północno-wschodniej Bułgarii brak opadów – zaledwie 60% średniej długoterminowej (LTA) od 1 marca – staje się problemem. Zboża ozime zbliżają się do fazy kwitnienia, podczas gdy rzepak już kwitnie, a opady deszczu są potrzebne do utrzymania optymalnego wzrostu.

W Turcji opady deszczu w kwietniu były niewystarczające, aby złagodzić deficyt wody obserwowany od początku lutego. W kilku regionach, szczególnie tam, gdzie nawadnianie jest ograniczone, zboża ozime miały suboptymalny wzrost.

Nadmierna wilgotność gleby może utrudniać rozwój upraw zimowych w niektórych częściach Włoch

W środkowych Włoszech niektóre regiony doświadczyły nadmiernych opadów w marcu i kwietniu, co spowodowało nadmiernie mokre gleby. Rozwój upraw zimowych może zostać negatywnie dotknięty, jeśli warunki będą się utrzymywać wilgotniejsze niż zwykle. 

Stan zasiewów zimowych pozostaje słaby w zachodnim Maghrebie i wschodniej Ukrainie

Skutki zaobserwowane w zachodnim regionie Maghrebu (Maghreb to region północno-zachodniej Afryki) i we wschodniej Ukrainie są wynikiem suchego okresu zimowego powodującego niekorzystne warunki wzrostu dla upraw ozimych. W obu regionach uprawy ozime radzą sobie słabo, a oczekiwane plony są poniżej średniej.

Źródło: KE

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x