czwartek, 25 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Organizacje rolnicze stanęły w obronie ministra rolnictwa

spot_img
W ostatnim czasie wobec ministra rolnictwa rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego pojawiła się fala hejtu i nienawiści aktywistów ekologicznych w związku z zaproponowanymi zmianami w ustawie o ochronie zwierząt. Dotyczy to głównie okresu pandemii, żeby zakazać aktywistom wstępu do gospodarstw. Jest również szansa, bardzo duża, że zaproponowane zmiany zostaną wprowadzone na stałe.

Reprezentanci blisko stu organizacji zrzeszających rolników, leśników i osoby zaangażowane w ochronę środowiska skierowali list do Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, w którym czytamy:

„z zaniepokojeniem obserwujemy sytuację z ostatnich dni związaną z bezpardonowym atakiem organizacji ekologicznych, które w sposób dla nas niezrozumiały, usilnie starają się zaburzyć funkcjonowanie państwa w tym trudnym i skomplikowanym dla nas wszystkich czasie […] Roszczenie sobie praw wchodzenia na teren prywatnych posesji i gospodarstw przez tzw. aktywistów prozwierzęcych bez asysty organów państwowych musi zostać ukrócone. Ostatni incydent, podczas którego aktywiści wtargnęli na teren prywatny, nie informując o tym policji, miał miejsce na Dolnym Śląsku. Organizacja o nazwie “Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt” […], złamała zasady obowiązującej kwarantanny, zarządzonej przez Inspektorat Sanitarny w tym miejscu. Akcja organizacji ekologicznej zakończyła się opublikowaniem w sieci wizerunku mieszkańców tej posesji (w tym nieletnich) i miała charakter samosądu, ponieważ pozbawiono ich  podstawowej zasady prawa rzymskiego – domniemania niewinności.” stwierdzają autorzy listu.

 

W cytowanym piśmie do Premiera i Ministra Zdrowia wyrażono też opinię, że niezależnie od sytuacji i ewentualnych okoliczności uzasadniających działania DIOZ niewłaściwe było to, że podjęto je w Poniedziałek Wielkanocny bez udziału funkcjonariuszy państwowych i właściwych terenowo służb sanitarnych.

 

„Jako przedstawiciele polskiego rolnictwa pragniemy żyć w kraju, w którym wszystkie interwencje wobec obywateli prowadzone są poprzez instytucje państwowe” – podkreślono w piśmie.

 

Przypomniano, że poza działaniami ograniczającymi pandemię koronawirusa krajowi rolnicy prowadzą też obecnie walkę z ASF, co wymaga wdrażania ścisłych reżimów sanitarnych. Natomiast działania osób nieuprawnionych, bez asysty państwowych służb, mogą potęgować zagrożenie – zagrożenie nie tylko w stosunku do zwierząt, ale też ludzi których źródłem utrzymania jest hodowla i produkcja rolna.

 

Obrona Ministra Ardanowskiego

Przedstawiciele organizacji rolniczych, branżowych i pro środowiskowych wyrazili także wdzięczność wobec postawy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który w ich opinii, podejmuje właściwe działania dla zabezpieczenia rolnictwa przed konsekwencjami nieodpowiedzialnych akcji podejmowanych przez niektóre organizacje ekologiczne.

 

W piśmie zapisano:

„Pragniemy również zwrócić uwagę, że fala nienawiści i hejtu, która została przeprowadzona przeciwko Panu ministrowi, nosi znamiona zorganizowanej kampanii – w kontrze do prawa i poczucia bezpieczeństwa – gwarantowanego wszystkim obywatelom przez państwo. Chcielibyśmy zauważyć, że ekoaktywiści posługują się manipulacją przeciwko polskiemu rządowi, wywierając presję na parlamentarzystach, aby ich decyzje nie były podyktowane zdrowym rozsądkiem i bezpieczeństwem nas wszystkich, a jedynie doraźnym celem ideowym i finansowym wspomnianych organizacji. To niezwykle niebezpieczny proceder.” 

 

Sygnatariusze listu do Premiera i Ministra Zdrowia stwierdzili też, że prowadzone w Internecie negatywne kampanie wobec polskiego rolnictwa adresowane są do ludzi młodych (a przez to w ich opinii), podatnych na manipulacje. Natomiast budowanie nieprzychylnej w stosunku do rolnictwa narracji  przy użyciu anonimowych wpisów na portalach społecznościowych stanowi niebezpieczny, jak to określono: „precedens”.

 

„Piszemy więc do Pana Premiera, jako ludzie realni, istniejący, podpisując się pod każdym zdaniem swoim imieniem i nazwiskiem. Dysponujemy wiedzą i doświadczeniem, a nie internetowym nickiem. Szanowny Panie Premierze, jako rolnicy, obywatele, prosimy o pomoc i wsparcie w tej kwestii. Robimy to w poczuciu odpowiedzialności za nas wszystkich – dbając o bezpieczeństwo żywnościowe naszych Rodaków i naszej Ojczyzny”.

 

Pod listem podpisali się przedstawiciele blisko stu podmiotów, min.:  Krajowej Rady Izb Rolniczych i  regionalnych samorządów rolniczych, krajowych i regionalnych samorządów  branżowych, Instytutu Gospodarki Rolnej, grup i związków producenckich, stowarzyszeń i organizacji rolniczych.  Z uwagi na temperaturę sporów między powyższymi środowiskami, do tematu zapewne jeszcze powrócimy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: IGR

Polskie rolnictwo po pandemii – plany i działania Ministerstwa

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników