środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Optymistyczne prognozy IGC dla nowego sezonu

spot_img

O ile Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) nie opublikował jeszcze prognoz na nowy sezon, to w połowie marca Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) zaprezentowała swoje pierwsze oczekiwania co do produkcji i zużycia zbóż w sezonie 2024/2025. Z raportu wynika, że analitycy IGC spodziewają się kolejnego rekordu w produkcji i wyższych zapasów zbóż na koniec nowego sezonu. Przewidują oni, że w sezonie 2024/25 produkcja wzrośnie drugi sezon z rzędu do rekordowych 2.332 mld ton i będzie zbliżona do zużycia ocenianego na 2.331 mld ton.

Duży wzrost produkcji (po 10 mln ton – r/r) zapowiadany jest dla pszenicy (do 799 mln ton) i ryżu (do 521 mln ton) oraz mniejszy w przypadku kukurydzy (+5 mln ton do 1,233 mld ton).

Pomimo niższych (r/r) zapasów początkowych, ogólna podaż zbóż będzie wyższa, co wystarczy, aby wesprzeć umiarkowany wzrost (+2 mln ton) światowych zapasów na koniec sezonu, prognozowanych na 601 mln ton.

IGC – Prognoza podaży i popytu dla zbóż razem (mln ton):

IGC przycięła produkcję zbóż w tym sezonie

Dla obecnego sezonu (2023/24) Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) prognozuje całkowitą produkcję zbóż (pszenicy i zbóż gruboziarnistych) na 2304 mln ton, co oznacza spadek o 6 mln (miesiąc do miesiąca) w związku z pogarszającymi się perspektywami produkcji kukurydzy na półkuli południowej.

Prognozy spożycia zostały obniżone w ujęciu m/m, częściowo ze względu na mniejszą ilość zużycia paszowego, ale także z powodu szerszych korekt szacunków dla innych zastosowań, co skutkuje większą prognozą zapasów (m/m).

Źródło: IGC

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x