piątek, 25 października, 2024
spot_img

OGROMNE OGNISKO PTASIEJ GRYPY! 1,3 miliona kur niosek do wybicia!

spot_img

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 30. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w 2024 roku. Wyniki laboratoryjne, potwierdzające obecność wirusa, zostały uzyskane 19 października 2024 roku przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy (PIWet – PIB) w Puławach.

To już 30 ognisko ptasiej grypy w 2024 roku

Ognisko zostało stwierdzone w komercyjnym gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Starkówiec Piątkowski, w gminie Środa Wielkopolska, powiat średzki, województwo wielkopolskie. Gospodarstwo to utrzymuje około 1 377 531 kur niosek, które, zgodnie z procedurami zwalczania choroby, będą musiały zostać wybite w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa.

Działania Inspekcji Weterynaryjnej

Inspekcja Weterynaryjna podjęła natychmiastowe działania, wdrażając wszystkie niezbędne środki zwalczania choroby zgodnie z przepisami krajowymi oraz europejskimi regulacjami. Procedury te są realizowane na podstawie rozporządzenia Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r., które uzupełnia regulacje Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych u zwierząt.

Sytuacja epizootyczna w 2024 roku

Od początku 2024 roku na terenie Polski stwierdzono już 30 ognisk HPAI u drobiu. Ponadto odnotowano 3 ogniska HPAI u ptaków utrzymywanych w niewoli oraz 23 ogniska u dzikiego ptactwa. Skala rozprzestrzeniania się wirusa jest alarmująca, a służby weterynaryjne pozostają w stanie podwyższonej gotowości, monitorując sytuację zarówno w kraju, jak i w innych państwach członkowskich UE.

Zagrożenie dla przemysłu drobiarskiego

Wysoce zjadliwa grypa ptaków stanowi poważne zagrożenie dla przemysłu drobiarskiego. Masowe wybicia stad, które są konieczne, aby zatrzymać wirusa, generują olbrzymie straty dla hodowców i mogą wpłynąć na rynek drobiarski w Polsce, jednym z kluczowych producentów jaj i drobiu w Europie. Straty finansowe mogą być znaczące, zwłaszcza że każde nowe ognisko HPAI skutkuje dodatkowymi restrykcjami eksportowymi i kosztami związanymi z bioasekuracją.

SPRAWDŹ TAKŻE: Rynek drobiu: Ceny w dół, co przyniesie jutro?

Aktualne informacje dotyczące sytuacji epizootycznej w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej są publikowane na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii. Hodowcy oraz osoby związane z przemysłem drobiarskim mogą tam śledzić najnowsze dane dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa oraz wytyczne dotyczące zapobiegania i zwalczania choroby.

Więcej informacji dostępnych jest pod adresem: Główny Inspektorat Weterynarii.

spot_imgspot_img
Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x